Výsledky bank: JPMorgan v tempu, Wells Fargo nestíhá

Americká výsledková sezóna si svůj pozitivní start schovala až pro bankovní sektor, poté co producent hliníku Alcoa v minulém týdnu v úplném začátku kvartálním ziskem zklamal. Hodnotou aktiv největší banka Spojených států JPMorgan Chase oznámila za druhé čtvrtletí zisk na akcii ve výši 1,54 dolaru, jímž vcelku bezpečně překonává očekávání (konsensus Bloomberg) 1,45 USD. V kombinaci s tržbami, které ač klesly, očekávání trhu také převýšily, je vyznění prvních bankovních výsledků veskrze pozitivní. Akcie JPM v premarketu amerického obchodování reagují růstem až o 1,8 %.

Americké výsledky, dolar, Řecko: Laťka nízko, kdo je favoritem?

Banka od dubna do června dosáhla celkového zisku 6,29 miliardy dolarů, ve srovnání s 5,98 mld. USD (1,46 dolaru na akcii) před rokem. Tržby se meziročně snížily zhruba o 3 % na 24,53 mld. dolarů, ne však až na analytiky odhadovaných 24,49 mld. USD.

Banka v květnu oznámila, že do příštího roku hodlá zrušit přes 5 tisíc pracovních míst a v rámci úspor přemístí část zaměstnanců do „levnějších“ lokalit. Velké banky z Wall Street se všeobecně potýkají s vysokými náklady spojenými se soudními spory a regulatorními požadavky. JPMorgan se v květnu dohodla na vyrovnání v rámci obvinění z manipulace na měnovém trhu, které ji stálo téměř 900 milionů dolarů.

Neúrokové náklady JPM ve čtvrtletí klesly o 6 procent na 14,5 mld. dolarů. Představenstvo banky navíc bude zvažovat změnu systému odměn vrcholných manažerů, jemuž chybí podpora akcionářů. Akcie JPMorgan od začátku roku posílily o bezmála 9 procent, čímž výrazně překonávají průměrné zisky sektoru.

Vsadit na americké banky před výsledky?

Druhý kvartál se nesl všeobecně (a opět) ve stylu slabších příjmů z obchodování a pokračujícího tlaku prostředí nízkých úrokových sazeb doléhajícího na marže bank. I tak očekávání nezklamala ani Wells Fargo, druhá z bank z úterního výsledkového programu – alespoň tedy na úrovni zisku. Oznámený ukazatel EPS (zisk na akcii) dosáhl výše 1,03 dolaru, zhruba srovnatelné s průměrným odhadem analytické obce (pomineme-li nevýznamný rozdíl centu či dvou). Slabší je to ale s tržbami Wells Fargo, největšího poskytovatele úvěrů v USA, které mírně vzrostly na 21,3 mld. dolarů, ne však dost na to, aby naplnily očekávaných 21,7 miliardy. Toto zklamání investoři trestají a akcie Wells Fargo v premarketu oslabují až o 1,4 %.

Celkový zisk Wells Fargo zůstal meziročně zhruba stabilní na úrovni 5,72 miliardy dolarů, výnosy vzrostly o 200 mil. dolarů na 21,3 miliard. Pozitivně vyznívá nárůst úvěrového portfolia na 870,4 mld. dolarů i pokles poměru rezerv na krytí úvěrových ztrát na celkovém objemu půjček z 1,67 na 1,42 %. Akcie Wells Fargo zatím letos vzrostly o 3,5 %.

Newsletter