Strategie, která spočívala v sázkách na výjimečné výsledky amerických akcií, se investorům výrazně zkomplikovala. Přehodnocují svá očekávání vysokého hospodářského růstu, snižování daní, deregulace i expanze založené na AI, která byla od počátku roku zdrojem jejich optimismu. Volatilitu trhů zvyšuje i nejistota ohledně Trumpovy politiky a disruptivních změn jako např. nástupu čínského DeepSeeku.
Co je největším zdrojem znepokojení? Možnost recese v USA. Reálná data sice dosud ekonomické zpomalení nepotvrdila, ale podnikatelské i spotřebitelské průzkumy naznačují možné hospodářské potíže. Akciové trhy navíc deformuje divergence globálního fiskálního prostředí. Spojené státy mají nakročeno k rozpočtovým omezením, zatímco Evropa a Čína sázejí na stimuly. V historii se omezení vládních výdajů obvykle negativně podepisovalo na výnosech korporací. Zavádění cel navíc znovu zvyšuje volatilitu a komplikuje podnikům plánování.
Může být ještě hůř
Navzdory hospodářským problémům a omezení fiskálních výdajů se zatím americké akcie mimo „Velkou sedmu“ drží a defenzivní sektory jako zdravotnictví, rychloobrátkové zboží a energetika vykazují od počátku roku posílení. Technologické megakorporace však může čekat další propad. Jejich situaci komplikují potíže s monetizací AI, nejistota kolem investičních výdajů, riziko zavádění cel a problémy s financováním v rámci zákona o čipech. Investoři s rozsáhlou expozicí v amerických akciích a v indexu MSCI World tak mohou brzy zjistit, že kvůli dlouholeté asymetrii výnosů alokovali příliš prostředků do amerických technologií, a ohrozili tak svoje portfolia.
Téma AI se dál rozšiřuje a na další vlně už nejspíš nebudou vydělávat jen firmy, které do tohoto vlaku naskočily jako první, ale i ty, které jim zajišťují nezbytné prostředky – klíčovou infrastrukturu a software. Pokud ale růst ještě přibrzdí nebo se zvýší obavy z cel, mohou se ocitnout pod tlakem i průmyslové podniky, výrobci zboží občasné spotřeby a finanční instituce.
Investiční taktika – dvě cesty vpřed
Vzhledem k výše uvedenému mají investoři pro 2. čtvrtletí dvě primární taktické strategie – soustředit se na defenzivní sektory americké ekonomiky a zajistit se proti volatilitě, nebo diverzifikovat na mezinárodním poli a využít nově vznikajících příležitostí.
Řízení rizik: Zajištění a defenzivní pozice na nestálém trhu
Technologie, komunikace i materiály jsou ohrožené novými překážkami, jež se staví do cesty volnému obchodu. Průmyslové podniky stojí rozkročené mezi příznivými dopady reindustrializace a negativními účinky případných cel. Sektory jako zboží občasné spotřeby a finanční instituce jsou ohrožené ekonomickým propadem kvůli oslabení spotřebitelské poptávky a úvěrovým rizikům. Dlouhodobých témat jako AI a automatizace se to sice nedotýká, ale vzhledem ke krátkodobým nepříznivým faktorům je taktické zajištění nezbytné i zde.
Investorům, kteří zůstávají na amerických trzích, nabízejí relativní bezpečí defenzivní sektory. Zdravotnictví se může pochlubit strukturálně příznivými faktory, jako je stárnoucí populace, i když i zde existují politická rizika. I tradičně bezpečné investice jako zboží denní spotřeby však čelí nepříznivým vlivům, ať už jde o negativní očekávání výnosů v 1. čtvrtletí či zvýšený forwardový multiplikátor P/E. Veřejné služby si obvykle vedou nejlépe, když jsou nižší výnosy z dluhopisů, a k tomu, aby si udržely zisky, budou možná potřebovat i další snížení sazby Fedu. Proto není snadné nabídnout jednoznačná doporučení ohledně defenzivních pozic a je třeba se zaměřit na kvalitu. Větší šanci přestát ekonomickou bouři mají firmy se silnou bilancí, konzistentním cash flow a schopností diktovat si ceny. V nejistém prostředí může být atraktivní i strategie nízké volatility a vysokých dividend. Návratnost i ochranu proti propadům mohou nabídnout firmy se stabilními výnosy, vysokou dividendou a nízkou korelací s výkyvy trhu.

Investoři, kteří se těší na Trumpovu případnou prorůstovou politiku, mohou vložit peníze do akcií malých firem se silnou domácí poptávkou, zejména z oblasti infrastruktury a automatizace. Na deregulaci nejspíš vydělá i finančnictví a energetika. Finanční instituce se v současnosti navíc obchodují pod svými průměrnými budoucími ročními příjmy. Ovšem konkrétní realizace prorůstové politiky je zatím nejistá, což znovu zdůrazňuje potřebu zajišťovacích strategií.
Hledání příležitostí: Světové alternativy k americké dominanci
Spojené státy čeká osekání fiskálních výdajů, a tak jsou světové akcie přitažlivou alternativou:
Evropa: Po letech substandardních výkonů teď evropské akcie vykazují známky posílení. Prospívá jim fiskální expanze i monetární rozvolňování, které dotváří příznivější ekonomickou situaci. Německý index DAX si od počátku roku (YTD) polepšil o 13 % a index EU STOXX 50 o 9 %, takže si oba vedou lépe než americké akcie. EU a NATO posilují své obranné závazky, a tak mohou jejich celkové výdaje v nadcházejících letech vzrůst ze zhruba 2 % HDP až na 3,5 %. Vydělá na tom patrně letecký a vojenský průmysl. Ovšem Německo se ve svém odklonu od fiskální úspornosti neomezuje pouze na obranu a hodlá posílit infrastrukturu a energetiku, což může prospět akciím středně velkých firem (MDAX), které mají větší domácí expozici a jsou v pozici vydělat na zvýšených veřejných investicích.
Nacenění zůstává atraktivní, evropské akcie se vůči americkým obchodují s výrazným diskontem a naděje na řešení ukrajinské války a návrat levnějších energií by mohly dál zlepšit nálady na trzích. Rozsáhlé rekonstrukční práce na Ukrajině by navíc mohly vyvolat dlouhodobý růst. Světová banka odhaduje, že v příštím desetiletí bude na stavební a technické projekty vynaloženo až 486 miliard USD. I kdyby však výdaje ve skutečnosti takto předpovídané částky nedosáhly, pořád by šlo o významní posílení infrastrukturního a průmyslového sektoru.
Nesmíme však zapomínat na rizika. Rostoucí dluhopisové výnosy mohou, zejména v Německu, tlačit na růst úvěrových nákladů, a podepsat se tak na tržních náladách. I po případném ukončení války na Ukrajině může přetrvávat geopolitická nejistota, která podrývá důvěru investorů. Současné posílení mohou ohrozit i případné známky pomalejší realizace fiskálních stimulů. Navíc lze jenom těžko dále ignorovat obchodní hrozby, protože zavedení amerických cel na evropské zboží představuje riziko pro exportní sektory, zejména automobilky a průmyslové podniky.
Podle skeptiků nemusejí výjimečné výsledky z poslední doby znamenat zahájení strukturálního býčího trhu, ale jen krátkodobý obrat k hodnotovým akciím. Ovšem vzhledem k tomu, jak silné fundamentální faktory jsou ve hře, se evropské oživení vyplatí sledovat.
Čína: Po delším propadu začínají znovu vzbuzovat zájem čínské akcie, zejména technologických a spotřebních firem. Může za to jejich nízké nacenění, vládní stimuly a nadšení kolem AI inovací. Čínská vláda má nejvyšší procentní fiskální deficit za víc než 30 let a odhodlání Pekingu ozdravit ekonomiku ukazuje i emise dluhopisů místní samosprávy v hodnotě 4,4 bilionů CNY.
Čínské technologické akcie, jimž svého času tak ubližovaly regulační zásahy, teď těží ze stabilnějšího politického prostředí a prudkého vývoje AI, zejména DeepSeeku. Zlepšily se růstové vyhlídky gigantů v oblasti AI, polovodičů i internetového obchodování a nižší nacenění nabízí ve srovnání s americkými protějšky možnost poměrně atraktivních nákupů. Spotřebitelské výdaje podporované cílenými vládními pobídkami zatím vykazují značnou odolnost.
Stejně jako Evropa, není ani Čína bez rizik. Pokud ochladne nadšení investorů a přetrvají strukturální problémy v čínském regulačním a exekutivním politickém prostředí, může být posílení kolem AI pomíjivé. Realitní trh zůstává zranitelný a apetit zahraničních investorů může krotit také geopolitické napětí. Navzdory těmto nejistotám však vybrané příležitosti v čínském technologickém a spotřebním sektoru nabízejí zajímavý poměr výnos-riziko, zejména pokud Peking do budoucna upřednostní ekonomickou stabilizaci a technologické inovace.
Japonsko a rozvojové trhy: Klíčovými tématy sice zůstávají japonská reforma řízení obchodních společností a dynamika zisků, ale širší trhy čelí riziku zhodnocení japonského jenu, takže klíčové bude správně vybírat. Neustálé zvyšování sazeb a stabilní ekonomické tempo hrají do karet japonskému bankovnímu sektoru. Pokud se nezhorší hrozba americké recese, mohl by navíc slabší americký dolar pomoci rozvojovým trhům.

Rizika spojená s přesunem investic
Největším rizikem přesunu investic zůstává trvalost rozdílného směřování amerického a mezinárodního akciového trhu. Proto je nezbytné, aby se investoři neomezovali na úzký výsek trhu – na evropských trzích musí zamířit i mimo sektor obrany a v Číně nad rámec technologií.
Nejvyšší kvalitou mezi světovými indexy se může ještě pořád pochlubit index S&P 500, který má špičkový potenciál růstu zisků. Pokud ceny amerických akcií klesnou, ale zisky přetrvají, může to globální diverzifikaci zastavit. Mezinárodnímu obchodu mohou uškodit i agresivně zaváděná cla, kvůli kterým by měl odklon od amerických aktiv větší volatilitu než se očekávalo.
A konečně, pokud se v americké politice skutečně prosadí snižování daní a deregulace, mohou se kapitálové toky znovu obrátit k americkým akciím, jakmile se narativ přesune od cel k domácím ekonomickým pobídkám.
Zdroj: Saxo Bank
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.