Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna se obchoduje v pásmu 25,20 až 25,25 za euro.

Vysoký růst amerického HDP tlačí dolar vzhůru k novým maximům

Dolar se dostává na své čtyřměsíční maximum, k euru na nejsilnější hodnoty od loňského listopadu poté, co americká ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí podstatně více, než se předpokládalo.

Americká ekonomika 4% růstem dravě překonává propad úvodu roku

Americká měna posiluje vůči japonskému jenu devátý den v řadě, poté co data ADP o tvorbě pracovních míst v americkém soukromém sektoru ukázala, že firmy v minulém měsíci vytvořily 218 tisíc nových pracovních míst, druhé nejsilnější číslo v letošním roce. Euro dosáhlo osmiměsíčních minim, zatímco německá inflace zpomalila. Měnový pár EURUSD je momentálně na úrovni 1,3375. Libra vůči dolaru se obchoduje za 1,6903. Měny rozvojových ekonomik klesají pátý den v řadě, mezi nimi i česká koruna, jenž se vůči euru obchoduje v kurzu 27,5076 a vůči dolaru dosahuje nových dvouletých minim na 20,5610.

„Hlavní komponenty amerického hrubého domácího produktu vykazují sílu,“ řekl Brian Daingerfied, měnový stratég z Royal Bank of Scotland Group. „Podporují předpokládaný scénář Fedu, že ekonomika se i nadále zlepšuje, což je pozitivní pro dolar,“ dodal.

Bloomberg Dollar Spot Index sledující americkou měny proti 10 hlavním protějškům se zvýšil o 0,2 procenta na 1,019.08 po dotyku úrovně 1,019,71, což je nejvíce od 4.dubna.

Hrubý domácí produkt vzrostl tempem o 4 procenta po 2,1 procentním poklesu (po dnešní revizi z původních -2,9 %) od ledna do března. Měnový výbor amerického Fedu (FOMC) končí dnes své dvoudenní zasedání. Zvýšení úrokových sazeb může „přijít dříve a být rychlejší, než se v současné době očekává,“ řekla guvernérka Fedu Janet Yellenová tento měsíc.

Newsletter