Vyšší sazby budou! Reaguje koruna i dluhopisy

Fakt, že se blíží další zvýšení sazeb, reflektuje nejen vývoj kurzu koruny, ale rovněž i české státní dluhopisy. Poté, co se výnos toho dvouletého vloni v říjnu propadl do rekordně záporné hodnoty, dnes se opět posunul nad psychologickou hranici nula procent.

Výnos dvouletého státního dluhopisu se vůbec poprvé od června 2016 dostal nad hranici nula procent, konkrétně na své intradenní maximum na 0,136 %. Za poslední měsíc se výnos toho instrumentu zvýšil o 54 bazických bodů a přispěl tak držitelům korunových bondů ke ztrátě vyšší jak 2 %, což je dle agentury Bloomberg druhá největší ztráta v rámci regionu východní Evropy za tu dobu ihned po polských obligacích.

Od října 2016 se tak výnos 2letého korunového bondu posunul o více než procentní bod z rekordní hodnoty -1,039 %, která byla tehdy mnohem nižší než ta pozorovaná například u švýcarského bondu stejné splatnost.

Desetiletý dluhopis se pak dnes vyšplhal až na +1,425 %, aby tak zvýšil spread oproti tomu německému o stejné maturitě na více než 93 bazických bodů, což je nejvyšší číslo od září 2012.

Za tímto vývojem stojí především vidina brzkého zvýšení úrokových sazeb ČNB (ta je navíc umocněna i politikou MF ČR, které se vrhlo na dráhu emisí především dluhopisů s delší dobou splatnosti). Bankovní rada na svém posledním zasedání totiž jasně naznačila, že letos již druhému úrokovému „hiku“ v rámci procesu utahování měnové politiky v podstatě nic nebrání.

ČNB nezvýšila sazby jen o fous. Nic prý nehoří, míní Rusnok

Koruna pak během dnešního dne posunula své doposud nejsilnější hodnoty od ukončení kurzového závazku ČNB v dubnu tohoto roku, a to až k 25,91 EURCZK (aktuálně jsme se posunuli na 25,94 za euro). I přesto, že je v kurzu další zvýšení úroků již započítáno, k silnějším hodnotám koruny přispívá dobrá kondice české ekonomiky, která byla utvrzena poslední revizí HDP za druhý kvartál (potvrzeno +4,7 % y/y a +2,5 % q/q). Dobrá čísla pak vykázal například i předstihový indikátor PMI oblasti průmyslu.

„Revize ekonomického růstu za druhé čtvrtletí potvrdila pozitivní rychlý růst o 4,7 procent reálně meziročně. Se současnou situací je spojen i růst přeshraničního obchodu. Vývoz českého zboží a služeb rostl ve druhém čtvrtletí meziročně o 7,3 procenta. Posílil i dovoz do české ekonomiky, a to o více než 6 procent,“ okomentoval dnešní revizi ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

ING předvídá: ČNB zvýší do poloviny r. 2018 sazby ještě třikrát

 

Newsletter