Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Vyšší sazby: Kde budou „bolet“ a kde lze naopak vydělat?

Výnosy amerických státních dluhopisů začínají stoupat vzhůru. Potvrzuje to například bond s desetiletou splatností, jehož výnos se přibližuje k úrovni čtyřměsíčních maxim. Tento vývoj započal po zveřejnění poslední statistiky z amerického trhu práce, která ukázala lepší než očekávaná čísla. To ve výsledku  podpořilo především spekulaci ohledně možného navýšení amerických sazeb v prosinci tohoto roku.

Jakmile je vidina vyšších sazeb Federálního rezervního systému na spadnutí, investoři se začínají zbavovat držených dluhopisů. To poté vede k propadu jejich cen a naopak k růstu výnosů. A právě druhý zmiňovaný efekt by mohl pro některé sektory americké ekonomiky znamenat problém.

Erin Gibbsová, šéfka akciového oddělení společnosti S&P Advisory Services, poukazuje v tomto směru především na průmysl a výrobní materiály jako na segmenty, které vykazují nejvyšší korelaci se změnou úrokových sazeb.  Jakmile by tedy došlo na navýšení amerických úroků, což by s sebou přineslo i výrazné posílení dolaru, nejvíce by „trpěly“ právě společnosti dvou zmiňovaných oblastí.

„Oba dva sektory jsou očividně silně spjaty s úrokovým, potažmo dolarovým, vývojem,“ řekla Gibbsová v rozhovoru pro CNBC. „Z mého pohledu na věc by vyšší sazby a silnější dolaz „zabolel“ především segment výrobních materiálů,“ dodala akciová expertka. Očekávané zisky „materiálových“ společností by se dle odhadů měly během příštích dvanácti měsíců propadnout o 5 %, a to i přesto, že se valuace  titulů momentálně pohybují na úrovni 7,5násobku očekávaného zisku na akcii.

Boris Schlossberg, managing director společnosti BK Asset Management, má ještě jeden tip na „poškozené“ firmy. Z jeho pohledu by vyšší sazby a silný dolar poškodil i společnosti zabývající se vyhledáváním nalezišť ropy a zemního plynu. I přesto, že si burzovně obchodované fondy ETF zaměřené na tyto podniky prošly více jak 16% rally, a to jen za třetí čtvrtletí, investoři by se jich měia do budoucna vyvarovat.

„Tyto společnosti obdrží ránu nejen od propadajících se cen ropy, ale rovněž i od vyšších sazeb. Právě vyšší úroky je zabolí kvůli jejich vysokému zadlužení,“ míní Schlossberg. „Jakákoliv rally na těchto ETF je tedy ideální příležitostí pro jejich rychlé prodání.“

Jak zobchodovat zvýšení amerických sazeb?

Bob Doll, hlavní akciový stratég společnosti Nuveen Asset Management, je přesvědčen, že zářijový odraz trhů, který přišel i přes hrozby navýšení sazeb Fedu, jasně svědčí o připravenosti investorů.

Dle stratéga je v tomto směru potřeba sledovat především ty společnosti, jejichž tržby mají původ v zahraničí. S tím, jak by vyšší sazby posílily americkou měnu, exportní firmy by se potýkaly s problémem, který by mohl jejich výkon, a potažmo tedy i cenu akcií, poměrně výrazně srazit.

„Celý rok se soustředím na firmy, jejichž zisky pocházejí z domácí ekonomiky a ne ze zahraničí. Silně proexportní firmy jsou totiž ohroženy nejen horším ekonomickým vývoje v zámoří, ale rovněž by je zasáhl i sílící dolar,“ popsal Doll pro CNBC současnou situaci.

Stratég tedy sází především na domácí spotřebitelské společnosti a na poskytovatele kreditních karet.

Marg Grant, managing director Hilltrop Securities, naopak akciím nevěří. Argumentuje přitom tím, jak Evropská centrální banka dělá vše proto, aby dosáhla parity eura s dolarem. Z toho důvodu je teď potřeba se soustředit na výnos. V tomto ohledu se mu líbí nejen dluhopisové fondy, které si nedávno prošly propadem a jsou tudíž poměrně levné, ale především municipální dluhopisy z Evropy a Číny.

Newsletter