Vyšší sazby? Zapomeňte. Shiff čeká QE4

Zatímco celá Wall Street očekává, zda Federální rezervní systém ponechá, nebo vypustí ze své rétoriky termín „trpělivost“, známý ekonom, komentátor a šéf Euro Pacific Capital Peter Shiff počítá s naprosto odlišným scénářem. Jak už je jeho zvykem, Shiff opět silně vybočuje z řad mainstreamu. Investoři dle něj mohou zapomenout na jakékoliv navyšování sazeb. To, co brzy přijde na řadu, bude další kolo kvantitativního uvolňování.

„Jsem přesvědčen, že Fed, spíše než by navyšoval sazby, spustí čtvrté kolo kvantitativního uvolňování,“ řekl Shiff ve svém rozhovoru pro CNBC. „Celá Wall Street čeká, až bude vypuštěn termín „trpělivost“. Fedu se to hodí, jelikož si chce zachovat přetvářku toho, že na nějaké zvýšení sazeb vůbec dojde. To si však já vůbec nemyslím,“ dodal skepticky.

I přes snižující se míru nezaměstnanosti a rekordní úrovně amerických akciových trhů, Shiff nekompromisně tvrdí, že je na tom americká ekonomika mnohem hůře, než vypadá. Proto by její chod vykolejil i sebemenší krok směrem k vyšším sazbám.

„Americká ekonomika je na tom hůře, než kdy byla, a proto bude spuštěno čtvrté kolo uvolňování. Stojí za tím ten samý důvod, který stál za prvním, druhým i třetím kolem. Fed se opět pokusí uměle povzbudit ekonomiku,“ vysvětlil ekonom.

Pokud by během tohoto roku nakonec opravdu došlo na zvýšení sazeb, výsledek by byl podle Shiffa katastrofální. „Bez QE4 se vrátíme zpět do recese. A bude to mnohem horší než v roce 2008, v době poslední finanční krize. Americká ekonomika má spoustu potíží. Za to, že jsme se stále nedočkali tolik potřebné obnovy, můžeme poděkovat jen a jen Fedu a jeho politice,“ zakončil svá slova.

Pro ty, kteří Shiffovu rétoriku sledují dlouhodobě, není toto vyjádření žádnou novinkou. Jeho skepticismus ohledně činnosti Fedu a kondice americké ekonomiky je všeobecně známý, stejně jako jeho bezmezná víra v budoucí růst cen zlata, který permanentně předpovídá.

Dojde Fedu „trpělivost“?

Peter Shiff o repatriaci německého zlata

Newsletter