Současné zlepšení nálady na trzích pomohlo měnám regionu. V Maďarsku posiluje forint díky nejvyšší klíčové sazbě centrální banky v Evropě. Naopak volatilní politická situace tlačí na slabší forint. Polský zlotý se mírně svezl na vlně posilování. V případě koruny se jedná o jiný příběh. Do jejího kurzu promlouvají devizové intervence ČNB, která se snaží zahraniční inflační tlaky tlumit silnější korunou. Bez zásahu centrální banky by koruna byla nyní slabší. Polská a maďarská centrální banka sice také intervenovaly na začátku války na Ukrajině. Nemají ale ani zdaleka k dispozici takové objemy devizových rezerv, aby mohly jednat po vzoru ČNB. Polsko je navíc na takové ovlivnění kurzu příliš velkou ekonomikou.
V Maďarsku dosahuje klíčová úroková sazba 10,75 %, a je tak nejvyšší v rámci regionu. Vzhledem k vývoji situace a k současnému přístupu tamní centrální banky lze dále očekávat jejich růst. Vysoký úrokový diferenciál ve prospěch forintu vytváří tlaky na jeho posílení a zároveň vytváří příznivé prostředí pro tzv. carry trade. Ty fungují tak, že si obchodník půjčí peníze v zemi, kde je nízká úroková sazba (např. eurozóna) a investuje je v zemi s vyšší úrokovou sazbou(např. Maďarsko), což vede k vyššímu zájmu o takovou měnu a k tlaku na její posílení. Do hry vstupuje samozřejmě i volatilita kurzu. Na druhou stranu, v neprospěch forintu hovoří významná politická rizika. Forint navíc v posledních týdnech zpevňoval, a lze tak očekávat jistou korekci. V současné době proto očekáváme mírné oslabení forintu.
Polský zlotý v posledních týdnech také posiloval. Měnám regionu nahrává vyšší ochota riskovat na trzích, což lze vidět u pohybu akciových indexů. I dolar si dává pauzu a kurz proti euru se pohybuje doprava – bez výrazných výkyvů. U polského zlotého podobně jako u maďarského forintu čekáme po vlně posilování mírnou korekci. U forintu se dá čekat výraznější výprodej. Pro obě měny regionu platí, že jakékoliv zhoršení tržní nálady podpoří tlaky na jejich oslabení.
Centrální banka Polska a Maďarska navíc nedisponují takovými objemy devizových rezerv jako ČNB. Nemohou proto po českém vzoru zapojit v takovém rozměru nástroj devizových intervencí za účelem posílení domácí měny. Polská i maďarská centrální banka sice na začátku války na Ukrajině intervenovala na devizovém trhu, ale v současnosti se musí spolehnout především na úrokový kanál.
Kurz české koruny je pomocí intervencí uměle držen na hodnotách okolo 24,50 za euro. Koruna je tak v současné době podstatně silnější, než by byla v režimu bez intervencí. Na zasedání 4. srpna se rada ČNB shodla pro jejich pokračování. Devizové rezervy ale nejsou nekonečné. Ekonomický vývoj, situace na trzích a volba stability úrokových sazeb na posledním zasedání pomalu tlačí na oslabení koruny, což si vyžaduje větší objemy odprodaných devizových rezerv, které jsou potřeba k udržení současné hodnoty kurzu.
Vzhledem k této situaci neočekáváme pohyb koruny nad hranici 25,00 na euro během letních měsíců. Do konce roku by se ale na tyto hodnoty koruna mohla podívat. Na predikce kurzu na konci letošního roku je stále velmi brzy. Jak dlouho zůstane koruna na současných hodnotách, bude záležet na rozhodnutí ČNB a vývoji současné situace. Pokud neporostou úrokové sazby, tak se diferenciál proti eurozóně bude snižovat spolu se zvyšováním sazeb ECB, což bude dalším tlakem na oslabení koruny proti euru.
Na oslabení koruny dále tlačí zhoršující se bilance zahraničního obchodu, která v červnu podle měření ČSÚ dosáhla schodku na úrovni 12,1 miliard korun, který byl meziročně o 3,4 miliardy větší.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0202 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0133 do 1,0263 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,50 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,02 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,45 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,89 do 24,18 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView