Vzkaz exšéfa Fedu Bernankeho bankéřům: Příliš mluvíte!

Představitelé americké centrální banky (Fed) by se měli zdržet veřejných vyjádření ke svým předpovědím o budoucích krocích Fedu. S odkazem na blog bývalého šéfa Fedu Bena Bernankeho to napsal server MarketWatch.

„Tendence jednotlivých představitelů měnového výboru FOMC zveřejňovat své předpovědi o tom, co by výbor mohl jako celek udělat… příliš nepomáhá,“ dodal Bernanke. Podle něj by centrální bankéři měli omezit svá vyjádření čistě k tomu, „co oni sami vidí jako nejlepší politický přístup.“

Greenspan zvedl telefon. Teď „to“ skvěle předpovídá ekonomiku

O nastavení měnová politiky rozhoduje 17 členů FOMC. Mnozí z Wall Street říkají, že mají potíže s vyhodnocením směru, kam Fed směřuje. Projevy jednotlivých bankéřů mají totiž tendenci mířit různými směry.

Pokud by měl Bernanke možnost volby, byly by projevy dost nudnou záležitostí. Dodal, že centrální bankéři by měli využívat svá veřejná vyjádření jednoduše k tomu, aby poskytli vysvětlení problematiky svých rozhodnutí, výstup z jednání výboru podpořit a ujistit veřejnost, že v rámci Fedu existují na věc různé názory.

Zásadní číslo, které nejen Fed marně vyhlíží

Prezident newyorského Fedu William Dudley má na věc jiný názor. Ve svém projevu na podzim upozornil na to, že trhy by měly pamatovat na to, že někteří představitelé Fedu jsou slyšet hlasitěji než ostatní.

Fed zveřejnil zápis ze svého posledního zasedání minulý týden. Podle jeho znění se dá říci, že tolik spekulované navýšení sazeb by opravdu mohlo přijít již během prosince. Měnový výbor totiž v rámci dokumentu opětovně vyjádřil přesvědčení, že aktuální vývoj americké ekonomiky je dostatečně dobrý na to, aby tzv. “hike“ přišel v co nejbližší době.

Newsletter