Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Wall Street bez „šťávy“. Ropa, Fed i horší data akciím nesvědčí

Americké akcie během čtvrtka horko těžko skončily v mírném plusu. Opětovný propad na ropě spojený se stále trvající obavou, zda americká centrální banka ještě letos uzná za vhodné provést další kolo navyšování hlavních úrokových sazeb se společně podepsaly na na dnešním nuzném výsledku. Neochota nakupovat byla rovněž podpořena povětšinou horšími daty, která v posledních dnech z americké ekonomiky přicházela.

Index S&P 500 je výše o 0,15 % a zakončil na 1915,5 bodech. Dow Jones vzrostl o 0,49 %, což odpovídá 16 416,6 bodům. Technologický Nasdaq si připsal 0,12 % až na 4509,6 bodů. Nedařilo se především sektoru nezbytného spotřebitelského zboží, naopak růst zaznamenal segment výrobních materiálů.

Co se týče dat, zveřejněny byly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v prosinci klesly o 5 % při očekávání na 4,5 %. Dále pak byly reportovány průmyslové objednávky za ten samý měsíc, které ukázaly meziměsíčně propad o -2,9 %, přičemž predikce pracovala s -2,8 %. Zároveň bylo uvedeno, že produktivita v ekonomice Spojených států na konci loňského roku klesla nejhlouběji za téměř dva roky. Produkce práce na zaměstnance klesla v posledním kvartále 2015 v celoročním vyjádření o 3 %. Za celý rok se pak zvýšila pouze o 0,6 %.

Zítra nás čeká oficiální zpráva o změně zaměstnanosti soukromého sektoru USA vyjma zemědělství. Očekávání jsou nastavena na +190 tisíc nových pracovních míst.

Euro vůči dolaru v závěru obchodování posílilo o 1,1 procenta na 1,1239 USD. Dolar proti japonskému jenu oslabil stejným tempem na dvoutýdenní minimum 116,52 JPY. Dolarový index, který sleduje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o zhruba jedno procento na 96,40 bodu.

Newsletter