Wall Street má jasno: Baracka vystřídá Hillary

Na amerických ulicích a ve volebních místnostech sice panuje velká nejistota o tom, kdo vystřídá Baracka Obamu v Bílém domě. Na tak na Wall Street. Investoři, kteří nemají hluboko do kapsy, stejně tak jako prognostici trhu už mají ale jasno. Prezidentské klání vyhraje a první prezidentkou Spojených států bude Hillary Clintonová.  

Nedávný průzkum mezi klienty Citigroup ukázal, že podle 70 procent respondentů se bývala první dáma stane 45. prezidentem Spojených států. Pouze desetina se domnívá, že volby vyhraje miliardář Donald Trump a ještě méně hlasů by dostal republikán John Kasich. Demokratický senátor Bernie Sanders, který s Clintonovou svádí boj v primárkách, a republikán Ted Cruz se v průzkumu téměř neobjevili. Průzkum byl ale proveden ještě před úterními primárkami ve Wisconsinu, které Sanders a Cruz ovládli.   

Obchodníci si mohou také online na „Predictlt“ vsadit na to, kdo v Bílém domě usedne. Také zde je favoritkou bývalá ministryně zahraničí Clintonová. Obchoduje se za cenu 59 centů, což se blíží pravděpodobnosti, že volby ovládne. Trump je nyní na 17 centech, Sanders na 16 a Cruz na 15 centech.

Do prezidentských voleb, které se uskuteční v listopadu, sice stále zbývá dost času. Trhy už ale začínají počítat s vítězstvím Clintonové. Firmy navázané na Wall Street jsou největším zdrojem peněz pro kampaň bývalé první dámy, získala od nich více než 21 milionů dolarů z celkových 159 milionů dolarů, které na kampaň má.

Spousta investorů vidí Clintonovou jako ďábla, kterého znají, na rozdíl od ďábla, kterého zatím nepoznali, poznamenal Greg Valliere, stratég firmy Horizon Investments a jeden z odborníků na to, co se děje ve Washingtonu a ovlivňuje Wall Street. „Je to pravdivé klišé: Trh nemá rád nejistotu,“ dodal Valliere. Ohledně Trumpa vidí příliš nejistoty – třeba obchodní válku s Čínou. Pustí se do boje s Fedem, ptá se stratég, který tolik obav nevidí u Kasiche. Nedokáže si ale představit cestu k jeho nominaci. Jedinou divokou kartou tak je Cruz.

Newsletter