Wall Street na červené nule, investoři visí na Fedu a ropě

Americké akciové trhy zakončily týden mírným poklesem. Wall Street dolů táhl sektor utilit, který ztratil jedno procento. Nasdaq ale zaznamenal osmý týden zisků v řadě, první od roku 2010. Investoři dál vstřebávali jestřábí rétoriku představitelů americké centrální banky (Fed) a sledovali ceny ropy.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, dnes odepsal 0,24 procenta a týden zakončil na úrovni 18 552,57 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,14 procenta na 2183,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,03 procenta na 5238,38 bodu.

Za celý týden Dow Jones klesl o 0,1 procenta. S&P 500 ztratil 0,01 procenta a Nasdaq naopak zpevnil o 0,1 procenta.

Prezident Fedu v San Franciscu John Williams ve čtvrtek naznačil podporu pro zvýšení sazeb v blízké budoucnosti.  Pravděpodobnost, že Fed v září zvýší sazby, je podle CME Group FedWatch 18 procent, v prosinci je to 43 procent. „Williams řekne, že září by byl dobrý čas na zvýšení sazeb a každý je hned trochu nervózní,“ uvedl hlavní ekonom First Standard Financial Peter Cardillo.

Klíčový muž Fedu zdůraznil zlepšení trhu práce

Z ekonomiky dnes nepřišly žádné zprávy. Investoři již ale vyhlížejí projev šéfky Fedu Janet Yellenové v Jacskon Hole ve Wyomingu, kde se uskuteční setkání světových centrálních bankéřů.

Ceny surové ropy rostly od 2. srpna o více než 20 procent, což znamená spuštění býčího trhu. Také ropa Brent zdražila od té doby o více než 22 procent, dnes prolomila hranici 51 dolarů za barel.

 

Newsletter