Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

Wall Street na „ropné houpačce“. Ztráty nahradily zisky

Začátek druhého adventního týdne začal pro americké akcie zajímavě. Nejprve byl pozorován poměrně výrazný propad, který šel ruku v ruce s nervozitou ohledně vývoje cen ropy. Ovšem v závěru dne se tento sentiment zlomil a americké indexy se dostaly zpět do zelených čísel.

Index S&P vzrostl o 0,48 %, aby zakončil na 2022 bodech. Dow Jones si připsal 0,61 %, což odpovídá 17 370,5 bodu. Technologický Nasdaq je výše o 0,38 % až na 4952 bodech.

Dnešní den se tedy nesl především ve znamení ropy. Ceny černé komodity klesly až na nová sedmiletá minima a ropa Brent dokonce sestoupila k těsné blízkosti své nejnižší úrovně za 11 let. Poté se však oba druhy odrazily, což ve výsledku přispělo i k částečnému umazání ztrát energetických společností, a tedy i hlavních akciových indexů. Aktuálně se WTI obchoduje na 36,24 dolarech za barel, Brent pak za 37,76 dolarů.

Pondělní obchodování bylo ovlivněno rovněž i nervozitou před nadcházejícími dny. „Akce“, na kterou se můžeme těšit, je výstup ze zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Dvoudenní schůzka započne zítra , přičemž ve středu ve večerních hodinách bude nejprve zveřejněno rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě a poté promluví a „úrokový ortel“ rozvede samotná guvernéra Fedu Janet Yellenová.

Vzhledem k již zveřejněným datům, která reflektují kondici americké ekonomiky, společně s vyjádřeními velké většina vysokých představitelů americké centrální banky, je patrné, že jsou Spojené státy připraveny na vyšší úrokové sazby. Z hlediska reakce trhů by v tomto případě byla tedy mnohem zajímavější situace, kdy by Fed své sazby opět nezvýšil.

Přesně to jsme pozorovali necelé dva týdny zpět u Evropské centrální banky. V jejím případě bylo investiční publikum připraveno na razantní uvolnění měnové politiky, které však ve výsledku nepřišlo. „Pouhé“ snížení depozitní sazby z -0,2 na -0,3 % a prodloužení programu kvantitativního uvolňování nestačilo, a proto euro, namísto silného oslabení, výrazně posílilo.

Z toho důvodu bude dnes vše záležet na tom, jaký způsob vyjadřování zvolí guvernérka Yellenová. Pokud bude její styl dohromady s očekávanou změnou sazby silně „jestřábí“, či pokud budou slova šéfky Fedu hodně umírněná, tzv. „holubičí“.

Očekávání odhadují zhruba 80% pravděpodobnost toho, že sazby budou navýšeny, přičemž dle šetření agentury Reuters by mělo jít o posunutí úrokového pásma z 0-0,25 % na 0,25 – 0,05 %.

Americký dolar si vinou ropy prošel rovněž propadem. Oproti euru odepsal více jak 0,1 %, což ho dostalo až na úroveň 1,990 EURUSD.

Newsletter