Wall Street na „ropné houpačce“. Ztráty nahradily zisky

Začátek druhého adventního týdne začal pro americké akcie zajímavě. Nejprve byl pozorován poměrně výrazný propad, který šel ruku v ruce s nervozitou ohledně vývoje cen ropy. Ovšem v závěru dne se tento sentiment zlomil a americké indexy se dostaly zpět do zelených čísel.

Index S&P vzrostl o 0,48 %, aby zakončil na 2022 bodech. Dow Jones si připsal 0,61 %, což odpovídá 17 370,5 bodu. Technologický Nasdaq je výše o 0,38 % až na 4952 bodech.

Dnešní den se tedy nesl především ve znamení ropy. Ceny černé komodity klesly až na nová sedmiletá minima a ropa Brent dokonce sestoupila k těsné blízkosti své nejnižší úrovně za 11 let. Poté se však oba druhy odrazily, což ve výsledku přispělo i k částečnému umazání ztrát energetických společností, a tedy i hlavních akciových indexů. Aktuálně se WTI obchoduje na 36,24 dolarech za barel, Brent pak za 37,76 dolarů.

Pondělní obchodování bylo ovlivněno rovněž i nervozitou před nadcházejícími dny. „Akce“, na kterou se můžeme těšit, je výstup ze zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Dvoudenní schůzka započne zítra , přičemž ve středu ve večerních hodinách bude nejprve zveřejněno rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě a poté promluví a „úrokový ortel“ rozvede samotná guvernéra Fedu Janet Yellenová.

Vzhledem k již zveřejněným datům, která reflektují kondici americké ekonomiky, společně s vyjádřeními velké většina vysokých představitelů americké centrální banky, je patrné, že jsou Spojené státy připraveny na vyšší úrokové sazby. Z hlediska reakce trhů by v tomto případě byla tedy mnohem zajímavější situace, kdy by Fed své sazby opět nezvýšil.

Přesně to jsme pozorovali necelé dva týdny zpět u Evropské centrální banky. V jejím případě bylo investiční publikum připraveno na razantní uvolnění měnové politiky, které však ve výsledku nepřišlo. „Pouhé“ snížení depozitní sazby z -0,2 na -0,3 % a prodloužení programu kvantitativního uvolňování nestačilo, a proto euro, namísto silného oslabení, výrazně posílilo.

Z toho důvodu bude dnes vše záležet na tom, jaký způsob vyjadřování zvolí guvernérka Yellenová. Pokud bude její styl dohromady s očekávanou změnou sazby silně „jestřábí“, či pokud budou slova šéfky Fedu hodně umírněná, tzv. „holubičí“.

Očekávání odhadují zhruba 80% pravděpodobnost toho, že sazby budou navýšeny, přičemž dle šetření agentury Reuters by mělo jít o posunutí úrokového pásma z 0-0,25 % na 0,25 – 0,05 %.

Americký dolar si vinou ropy prošel rovněž propadem. Oproti euru odepsal více jak 0,1 %, což ho dostalo až na úroveň 1,990 EURUSD.

Newsletter