Wall Street potopilo čínské námořnictvo

AKTUALIZOVÁNO – Americké akciové trhy končí týden poklesem. Jeden z důvodů poklesu Wall Street byl poměrně netradiční. Důvodem je geopolitické napětí. Podle agentury Reuters totiž loď čínského vojenského námořnictva zabavila v Jihočínském moři americké armádní výzkumné lodi podvodní dron. Incident se stal ve čtvrtek v mezinárodních vodách a Spojené státy proti němu oficiálně protestovaly.

Obchodníci budou chtít vidět, jakým způsobem by mohl konflikt ze strany Bílého domu eskalovat a jak se věci vyvinou o víkendu. Může to být věc, která zmizí v novinových titulcích, ale může to být také headline, který bude nabývat na síle až do příštího týdne,“ uvedl Quincy Krosby, tržní stratég Prudential Financial.

V závěru obchodování Dow Jonesův index klesl o 0,04 procenta na 19 843,41 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 0,17 procenta na 2258,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na úrovni 5437,16 bodu se ztrátou 0,22 procenta.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal více než 0,4 procenta. S&P 500 a Nasdaq klesly, a to o zhruba 0,1 procenta.

Z ekonomiky dnes přišla zpráva, že zahájené stavby v listopadu meziměsíčně klesly o 18,7 procenta, hluboko pod očekáváním sedm procent. Stavební povolení se v listopadu proti předchozímu měsíci snížily o 4,7 procenta, když konsensus byl minu 1,6 procenta. 

Newsletter