Wall Street se bojí růstu sazeb a levné ropy

Americký akciový trh v závěrečné seanci týdne oslaboval vlivem opětovného propadu cen ropy a především v reakci na vládní zprávu o vývoji amerického trhu práce za měsíc červenec. Ta vyzněla pozitivně, což vede k nárůstu sázek na brzké zvyšování sazeb. První možná varianta je již příští měsíc a to akciové trhy nerady slyší.

Schopnost americké ekonomiky tvořit pracovní místa zůstává silná, za měsíc červenec počet opět překonal hranici 200 tisíc, přičemž míra nezaměstnanosti zůstala na sedmiletém minimu.

Americká ekonomika dál čile tvoří pracovní místa

Sektor energií se svým poklesem o 2 procenta značně podepsal pod ztrátu širšího akciového indexu S&P 500, který dnes umazal 0,3 %. Technologický Nasdaq i elitnější Dow Jones uzavřely řádově se stejnou ztrátou, přičemž DJIA klesl sedmý den v řadě.

Z konkrétních firem stojí za zmínku akcie American Express, které přidaly 6,6 % po zprávě, že společnost ValueAct investovala do podílu ve firmě miliardu dolarů. Zobchodovaný objem na akciích American Express dosáhl téměř dvojnásobku denního průměru.

Ceny ropy klesají již šest týdnů v řadě. Barel americké lehké ropy WTI se dnes prodával o necelá 2 % levněji pod 44 USD (minimum od března), zatímco severomořský Brent se obchodoval u 6měsíčního minima, tj. pod 49 dolary za barel.

Newsletter