Wall Street setřásla tlak pádu cen ropy pod 30 dolarů

Americké akcie uzavřely dnešní obchodování se ziskem a mírně se tak zotavily z výrazně nižšího startu do roku 2016. Setřásly tlak z vnitrodenní poklesu cen americké ropy WTI, které se po 12 letech dostaly pod 30 dolarů za barel.  Index S&P 500 přidal 0,78 %, DJIA končí výše o 0,72 % a Nasdaq o 1,03 %.

K růstu velkou měrou přispěly technologické společnosti, například firmy Apple a Intel. Akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil posílily o více než dvě procenta, její konkurent Chevron si připsal 1,7 procenta.

Stabilizace čínského jüanu během noci a počáteční pokus ropy posílit tak pomohly nárůstu akcií na Wall Street v úvodu obchodování.  Od začátku roku již ceny ropy klesly asi o 20 procent, což analytiky nutí urychleně snižovat cenové předpovědi. Investoři mezitím zvyšují sázky na další pokles cen.

Cena americké ropy je po 12 letech pod 30 USD/b

Dolů zamířily také ceny mědi, které se přiblížily k sedmiletému minimu. Pod tlakem tak byly akcie firmy Freeport-McMoRan, které rozšířily pondělní propad o pětinu.

„Pro celosvětový sentiment na trhu bude důležitá stabilizace čínských akcií, to by pomohlo stabilizovat trhy po celém světě. Růst ale musí být trvalý a hnací silou trhu je ropa,“ řekl vedoucí obchodník Convergex Peter Coleman.

Kam až spadne Apple?

RBS: Prodejte všechno kromě kvalitních dluhopisů!

 

Newsletter