Wall Street spadla o procento. Silná ropa nestačila na strach z Fedu

Wall Street dnes hromadně odepsala jedno procento. Vinu na tomto propadu má především nervozita ohledně Fedu a jeho budoucí politiky. Dnešní data z oblasti spotřebitelských cen byla totiž poměrně nejasná. Strmý pád nezachránil ani růst ropy, jejíž ceny se dostaly až téměř k 50 dolarům za barel.

V návaznosti na to odepsal index S&P 500 -0,95 %, což odpovídá 2047,1 bodů. Dow Jones klesl o -1,03 % až na 17 528,5 bodů. Nasdaq je níže o -1,25 % (nejhorší výkon od 7. Dubna 2016) a jeho cena se zastavila na 4715,7 bodech. Z jednotlivých sektorů se dařilo energetice. Ztráty naopak zaznamenal spotřebitelský sektor a utility.

Ropa během dnešního den sahala po maximech za více jak půl roku, což odpovídá úrovním kolem 50 dolarů za barel. Brent si nakonec připsal +1,23 %, což odpovídá 49,57 USD/barel. WTI vzrostla o +1,84 % až na 48,6 USD.

Mezi hlavní fundamenty růstu patřilo další šíření požárů v kanadské provincii Alberta, stejně tak i nadále trvající nižší produkce Nigérie. Zapůsobily i očekávání ohledně dalšího snižování amerických zásob. V tomto směru se čeká na odhady soukromé organizace API, klíčový však bude zítřek, kdy bude reportovat svá čísla Úřad pro energetické informace.

V případě ropy rovněž působily i opačné „síly“, které růst brzdily. Řeč je především o zprávě z Vídně, kde se světové mocnosti shodly, že jsou ochotny podpořit výjimku z embarga, aby tak bylo možné vyzbrojit libyjskou armádu na boj s islamistickými radikály.

Co se týče statistik, nejdůležitější byl již zmiňovaný index spotřebitelských cen. Ten skončil meziměsíčně růstem o +0,4 % (oček. +0,3 %), což je nejvíce od února 2013. Meziročně si pak připsal +1,1 %. I přesto však byla čísla vyhodnocena jako nejednoznačná. Podepsal se na tom ten samý indikátor ovšem bez započtení cen energií a potravin. Tento jádrový index spotřebitelských cen totiž zpomalil meziroční růst na 2,1 %.

Investoři tak vyčkávají na zítřek, kdy bude zveřejněn zápis z posledního zasedání americké centrální banky. Tzv. Fed Minutes by měly přinést bližší informace o tom, jak se na současný vývoj největší ekonomiky světa dívá vedení banky. Obchodníci věří, že dokument by mohl nabídnout i další indicie budoucí podoby měnové politiky.  Analytici prozatím počítají, že vyšší sazby budou zavedeny až déle, a to ve druhé polovině letošního roku.

Dolar během dnešního dne slábl, ovšem v závěru chytil druhou mízu. Na páru s eurem se koncem obchodního dne obchodoval na 1,131 EURUSD.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! –CHCI ODPOVĚDĚT 

Newsletter