Wall Street v plusu, i přes špatná čísla z trhu práce

Americké akciové trhy dnes zakončily v plusu. Ceny ropy rostly, závěr týden ale přinesl špatná čísla z trhu práce. Americká ekonomika totiž v dubnu vytvořila výrazně méně pracovních míst, než se čekalo.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, zpevnil o 0,45 procenta na 17 740,50 bodu. Dařilo se akciím společnosti IBM, které rostly o více než 1,5 procenta. Index dolů naopak táhly akcie firmy Merck.

Širší index S&P 500 posílil o 0,32 procenta na 2057,14 bodu, když zisky zaznamenal sektor materiálů, ztrácely naopak utility. Index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,40 procenta na 4736,15 bodu.

Ministerstvo práce dnes oznámilo, že americká ekonomika vytvořila v dubnu 160 tisíc nových pracovních míst. To je nejméně za sedm měsíců. „Hlavní číslo je bezpochyby zklamáním a zcela tak bere naděje na to, že Fed v červnu zvýší sazby,“ uvedl Chris Gaffney z EverBank. Zpráva z trhu práce přichází v době slabého růstu americké ekonomiky.

Míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech, kam stoupla v březnu z únorového osmiletého minima 4,9 procenta. Akcie bezprostředně reagovaly na čísla trhu poklesem, později ztráty korigovaly.

 

 

Za celý týden však zájem investorů o rizikovější obchody opadl kvůli nejednoznačným ekonomickým datům a zpomalující světové ekonomice. Dow Jones za celý týden ztratil 0,2 procenta, S&P 500 odepsal 0,4 procenta a index Nasdaq klesl o 0,8 procenta.

Na devizovém trhu dolar zastavil pokles a rostl ke koši ostatních předních měn. Pomohlo mu vyjádření šéfa newyorského Fedu Williama Dudleyho, podle něhož je rozumné očekávat v USA letos dvojí zvýšení úrokových sazeb.

Newsletter