Wall Street výrazně zasáhla ropa, čekání na Fed a čísla firem

Růst cen ropy a amerického dolaru a zítřejší záznam z jednání měnového výboru Fedu. To byly faktory, které dnes Wall Street ovlivnily nejvýrazněji a v samém závěru hlavní indexy obrátily do červených čísel. Širší index S&P 500 končí úterek slabší o 0,21 %, Nasdaq ztratil 0,14 % a index DJIA oslabil o 0,03 %.

Silné byly dnes energetické tituly, které doprovázely růst cen ropy. Stojíme přitom na prahu americké výsledkové sezóny za první čtvrtletí roku a právě u energetických firem se očekává nejprudší propad hospodaření. Neformálním startem výsledkové sezóny jsou zítřejší čísla hliníkárenského gigantu Alcoa a to po závěru trhu (po 22:00 našeho času).

Americká lehká ropa WTI dnes zpevnila o zhruba 3,5 % k 54 dolarům za barel. Trh vnímal slova Saúdské Arábie, která je připravena podpořit ceny komodity, ale pouze, pokud se k tomuto úsilí připojí také těžaři mimo OPEC, řekl dnes saúdskoarabský ministr ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alí Ibráhím Nuajmí. Tato slova zvedla ceny ropy, o bezmála 2 % nad 60 dolarů za barel zpevnila také severomořská ropa Brent.

EIA: Očekávaný růst cen ropy může brzdit dohoda s Íránem

Naděje umírá poslední. Velcí hráči stále sází na ropu

Dnešní Nuajmího prohlášení naznačuje, že Saúdská Arábie by mohla být otevřená novým jednáním o snížení těžby se zeměmi mimo kartel, jakou jsou Rusko nebo Mexiko. Saúdská Arábie je přitom největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem kartelu OPEC, slova z ní tedy mají nejvyšší váhu na trhu. 

Zítra investoři budou vyčkávat záznam z jednání FOMC Fedu a protože poslední čísla z americké ekonomiky (zejména trhu práce) nebyla nikterak přesvědčivá, sázky se posunují směrem, že kromě již dříve vyloučeného dubnového je nově také červnové zvýšení sazeb pryč ze stolu. To podpořil svými slovy i šéf Fedu v Minneapolis, Marayana Kocherlakota, podle kterého může Fed se zvýšením sazeb počkat až do druhé poloviny příštího roku.

„Holubice“ z Fedu o růstu sazeb: Ne dřív než v pololetí 2016

Firemní událostí dne je oznámení, že americký zasilatel FedEx koupí evropského konkurenta TNT za 4,8 miliardy amerických dolarů. Transakce vyžaduje posvěcení regulátory.

Plán zasilatelské megafúze hýbe akciemi: TNT Express +29 %, FedEx +3 %

Intel oznámil změnu finanční struktury firmy počínaje výsledky za 1Q, které oznámí 14. dubna. Viacom rovněž přijímá změny v organizaci firmy, které vyústí v propouštění. 

Newsletter