Wall Street zrudla, kvůli Rusku a dle Trumpa slabému dolaru

AKTUALIZOVÁNO – Americké akciové trhy dnes oslabily, když investoři dál vyhodnocují nejistou geopolitickou situaci. Ministr zahraničí Rex Tillerson úřadoval v Kremlu a prezident Donald Trump zase pro Wall Street Journal uvedl, že dolar je stále „příliš silný“. Dolarový index v reakci oslabil na měsíční minimum. Index VIX, nazývaný index strachu či indikátor paniky, byl na úrovni kolem 15,7 bodu.

Dow Jonesův index dnes klesl o 0,29 procenta na 20 591,86 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 0,38 procenta na 2344,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 5836,16 bodu se ztrátou 0,52 procenta.

Dolarový index ke koši šesti měn klesl v závěru 0,3 procenta na 100,72 bodu.

„Americko-ruské vztahy jsou na nízké úrovni, doprovází je nedůvěřivost,“ řekl Tillerson po dnešním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Trump nevyloučil útoky proti Sýrii, pokud tamní vláda bude pokračovat v používání chemických zbraní. Trump nařídil v pátek ostřelování letecké základny, z níž podle Washingtonu v úterý startovala syrská vládní letadla s chemickými zbraněmi. Mezitím se k Severní Koreji přibližuje americká letadlová loď s doprovodem a severokorejská média pohrozila „v případě americké provokace“ jaderným útokem na USA.

Investoři se v této situaci od rizikových aktiv, jakou jsou akcie, uchylují do „bezpečných přístavů“. Na maximum od listopadu tak vzrostla cena zlata a stouply i ceny amerických a německých vládních dluhopisů, jimž tak klesly výnosy.

Newsletter