Warren Buffett má chuť na sladké. Do spojení Burger Kingu s Tim Hortons dá 3 mld. dolarů

(Aktualizováno 15:43) V chystaném spojení fastfoodových řetězců Burger King a Tim Hortons, které včera zajistilo akciím obou firem výrazné zisky, bude figurovat Warren Buffett. Podle dnešních informací The Wall Street Journal šéf Berkshire Hathaway poskytne zhruba čtvrtinu celkové částky, za níž má Burger King kanadskou TH převzít.

Akcie Burger Kingu vylétly o 16 %! Jedná se o spojení s kanadskou „koblihárnou“

Podle aktuálních informací má Berkshire investovat do převzetí zhruba 3 miliardy dolarů formou prioritních akcií. Celková cena transakce by dle agentury Bloomberg měla činit 11,4 miliardy dolarů a má jí vzniknout třetí největší fast-foodový řetězec s celkovými ročními tržbami 23 mld. USD a sídlem v Kanadě. 51procentní podíl v nové entitě by dle MarketWatch měla získat společnost 3G Capital Management, kontrolní akcionář Burger Kingu. 

Akcie letí vzhůru

Chystané spojení potvrdily již o víkendu obě firmy. Spojením Burger Kingu se sítí známou hlavně prodejem kávy a koblih by vznikl třetí největší fastfoodový řetězec na světě s celkem 18 tisíci restaurací ve stovce zemí. Značky Burger King a Tim Hortons by nadále fungovaly odděleně. Pondělní zpráva o plánu spojení zajistila zisky akciím obou firem – Burger King posílil o 19,5 %, Tim Hortons na NYSE přidal bezmála 19 %. Po dnešním zveřejnění výše uvedených detailů reagují akcie TH úvodu amerického obchodování růstem o bezmála 10 %, zatímco akcie BK přidávají přes 2 %. 

Jméno Warrena Buffetta je médii i investory oblíbeno. Pro šéfa Berkshire by medializace v tomto kontextu mohla znamenat nepříjemnost vzhledem k vyostřené debatě o americké politice korporátních daní. Transakce totiž mimo jiné znamená přesun ústředí Burger Kingu z USA do Kanady, potažmo snížení daňové povinnosti americké společnosti. Na účet přesunů centrál amerických nadnárodních korporací se kriticky vyjadřuje americká vláda a prezident Obama naznačil, že chystá opatření ve snaze tomuto trendu zabránit. 

Staronový partner

Bez zajímavosti také není opětovné spojení sil Berkshire s 3G Capital Management. 3G Capital je kontrolním akcionářem Burger Kingu a  spolu s Buffettem v loňském roce převzala výrobce kečupů H.J. Heinz za 23 miliard dolarů. Berkshire si za zhruba polovinu této částky zajistila prioritní akcie v hodnotě 8 mld. USD a zaplatila přes 4 mld. USD za polovinu kmenových akcií firmy. 3G získala provozní kontrolu nad společností.

Neúspěch se začleněním řetězce Tim Hortons si již připsal americký řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Ten kanadskou firmu koupil v roce 1995 a investici „odstřihl“ o 11 let později pod tlakem aktivistického investora Williama Ackamana. Ackman je nyní (k 30. červnu) skrze svůj hedge fond Pershing Square Capital Management držitelem 10,9% podílu v Burger Kingu.

Newsletter