WeWork větší než AirBnB nebo SpaceX. Coworking táhne

Největší světový provozovatel coworkingových center WeWork již brzy získá venture kapitálovou (VC) injekci historické velikosti, konkrétně to budou tři miliardy dolarů. Coworking se tak stává pro investory oficiálně druhým nejhodnotnějším sektorem světa. 

WeWork je v současnosti největším provozovatelem coworkingových center na světe s více než 100 tisíci členy. Společnost byla založena v roce 2010 a od té doby se rozšířila do 90 lokací po celém světě. Letošní tržby za první čtvrtletí zaznamenaly meziroční růst 110 procent a dosáhly 342 milionů USD.

Implikovaná valuace společnosti byla do nedávna na základě poslední investice z roku 2017 zhruba 20 miliard dolarů. Největší současný investor japonský holding SoftBank se však rozhodl pro další investici, a valuace se tak bude znovu posouvat výš.

WeWork by měl podle zdrojů uvnitř Softbank získat tři miliardy dolarů a valuace tak dosáhne 35 miliard USD. Společnost se stane nejhodnotnější společností s VC financováním na světě hned po společnosti Uber s valuací 69 miliard. Z druhého místa WeWork sesazuje Airbnb s valuací 31 miliard dolarů. Čtvrtou nejvýznamnější VC společností zůstává americká SpaceX Elona Muska (20 miliard USD).

WeWork stejně jako Uber plánuje do budoucna vstoupit na burzu

Coworking je globální fenomén, který vyplnil v posledních letech poměrně velkou mezeru na trhu komerčních nemovitostí, což dokazuje každoroční téměř 30procentní globální růst v počtu coworkingů a téměř 46procentní globální růst v počtu uživatelů. Coworkingy bývají v současnosti označovány za hlavní líheň startupů. A to nejen ve světě, ale i u nás. Analytici a investoři si tak od sektoru slibují značný růst i do budoucna. V hledáčku investorů je dané odvětví i v České republice. Největší český provozovatel coworkingu HUB VENTURES totiž míří na burzu v Praze.

„Před rokem nám někteří lidé tvrdili, že naše investice do WeWork byla na úrovni 17 miliard dolarů přemrštěná. Možná byla, ale nyní investujeme znovu, a osobně věřím ve valuaci 100 miliard dolarů během několika následujících let,“ uvedl k investici do WeWork Rajeev Misra, CEO Vision Fund patřící do skupiny SoftBank, která mimo WeWork investovala např. do Uber, Boston Dynamics či Alibaba Group.

„Vstup WeWorku či jiného globálního hráče na český trh může být pro HUB VENTURES určitým rizikem. HUB VENTURES ale operuje pod globální značkou Impact Hub a dokáže tak podobně jako WeWork těžit z výhod mezinárodní coworkingové sítě,“ uvedl  František Bostl, ředitel poradenské společnosti STARTEEPO, která je IPO manažerem a analytikem IPO HUB VENTURES. „Zaměření pouze na český trh, který se vyznačuje silným a stabilním ekonomickým růstem, vidím jako výhodu. Velká část aktivit WeWork je oproti tomu na značně problematických trzích, a diverzifikace napříč regiony v tomto směru úplně nefunguje,“ dodal.

 

 

„Vhodnou paralelou k pozici HUB VENTURES vs. WeWork by mohla být pozice Seznam.cz vs. Google, která jasně ukázala sílu regionálního hráče s výhodou domácího hřiště. Je tak spíš méně pravděpodobné, že by HUB VENTURES přišla v dohledné době o svoji pozici českého hegemona,“ dodal Bostl.

 

Newsletter