Yellenová chladí chutě jestřábů: Trh práce, reality i inflace žádají silnou účast Fedu

Šéfka Fedu Yanet Yellenová během vystoupení v Kongresu zmrazila zejména očekávání těch, kdo sázeli na dřívější růst sazeb a ústup od měnové stimulace, včetně rychlejšího ukončení QE. Americká ekonomika dle ní stále potřebuje rozsáhlou podporu s nezaměstnaností notně nad a inflací citelně pod přáním Fedu. Nedávnou chabost růstu americké ekonomiky sice označila za přechodnou, na druhé straně ale varuje, že solidní kvartální výsledek (HDP) může překazit vývoj realitního trhu.

Příslib další stimulace pomohl uzavřít se zisky akciovým indexům S&P 500 a DJIA, zatímco na Nasdaqu pokračoval tlak u technologických titulů, spojený s událostmi kolem Twitteru (konec lock-up periody na prodej akcií) či Grouponu po výsledcích. Ztráty ve středu utrpělo zlato a stříbro, vzrostla cena ropy Brent i WTI. Eurodolar uhájil 1,3900 USD/EUR.

Dlouhodobě nezaměstnaní jen mizí ze statistik…

Americká ekonomika i pět let po recesi potřebuje notnou dávku podpory, protože nezaměstnanost i inflace jsou daleko od cílů, prohlásila Yellenová v Kongresu. „Mnoho Američanů chce práci a nemá ji, inflace je pod 2% cílem,“ uvedla. Zdůraznila značný počet dlouhodobě nezaměstnaných při zlepšujícím se výhledu ekonomiky. Statistika konce minulého týdne opět ukázala rozvírající se nůžky mezi zaměstnanosti a podzaměstnaností na straně jedné a měrou nezaměstnaností na druhé, značící odchod nezaměstnaných ze statistik úřadů práce, ale nikoli do nového zaměstnání.

Yellenová akcentovala, že dubnová 6,3% míra nezaměstnanosti v americké ekonomice je stále vysoká a „na historicky vysokých úrovních“ zůstávají dlouhodobě (nad 6 měsíců) nezaměstnaní i nedobrovolně zaměstnaní na zkrácené úvazky. „Nikdy jsme nečelili situaci, aby dlouhodobě nezaměstnaní tvořili takovou část celkové nezaměstnanosti,“ uvedla Yellenová. Míra participace na trhu práce klesla na 62,8 procenta, což je nejméně od roku 1978. Žádná z předchozích krizí a následných recesí s takovým propadem účasti na trhu práce spojena nebyla.

…nikdy jsme nečelili takovému jejich podílu na celkovém počtu lidí bez práce

Na slova Yellenové reagoval trh amerických vládních dluhopisů poklesem výnosů u krátkých a naopak nárůstem u dlouhých splatností. To naznačuje, v souladu se slovy Yellenové, krátkodobé zakotvení očekávání dle nastavené politiky Fedu, ale dlouhodobé očekávání růstu inflace. Na adresu dluhopisového trhu také poznamenala, že „registruje honbu za výnosem u hůře hodnoceného dluhu“, tedy poptávku po dluhu s horším ratingovým hodnocením a vyšším výnosem za cenu vyššího rizika.

Yellenová byla republikánem Kevinem Bradym dotazována na načasování růstu sazeb. Šéfka Fedu odmítla nyní známý scénář pro takový krok a zopakovala, že měnový výbor (FOMC) Fedu bude udržovat klíčovou sazbu u nuly po „významnou dobu“.  V březnu na podobný dotaz reagovala slovy, že sazby začnou růst zhruba o šest měsíců později po ukončení programu odkupů aktiv. Nyní tento rámec nezopakovala.

Za rizika označila Yellenová zejména zpomalení amerického realitního trhu a růst geopolitických rizik – rozumějme Ukrajinu. 

Ve čtvrtek předá Janet Yellenová žezlo pozornosti trhů měnovému rozhodnutí Evropské centrální banky. Konsensuálním očekáváním je šestý měsíc v řadě klidu po poslední změně sazeb v loňském listopadu, přesto rétorika guvernéra Draghiho může měnové i akciové trhy při uzavřené pražské burze z důvodu svátku rozhýbat.

Newsletter