Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Yellenová naznačila a DJI a S&P zažily nejlepší týden od března

Wall Street má za sebou úspěšný týden a americké akciové trhy zakončily poslední obchodní den v plusu. Dow Jones a S&P 500 zažily nejlepší týden od března. Rostly poté, co šéfka americké centrální banky (Fed) Jannet Yellenová na Harvardově univerzitě řekla, že zvýšení úrokových sazeb v následujících měsících by zřejmě bylo vhodné.

Podle šéfky Fedu se americká ekonomika nadále zlepšuje. Ceny ropy a dolar se zhruba stabilizovaly, což pomohlo tlačit inflaci směrem k cíli Fedu. Důležité je, že Yellenová podpořila to, co bylo v zápise z minulého jednání  Fedu a také to, co nyní zaznělo od dalších představitelů Fedu, poznamenal Art Hogan, hlavní stratég trhu společnosti Wunderlich Securities.

Širší index Standard & Poor‘s 500 zpevnil o 0,43 procenta. V odpoledním obchodování se dařilo sektoru telekomunikací a financí, ztrácel naopak sektor energetiky. Dow Jones rostl o 0,24 procenta, když k ziskům nejvíce přispěly akcie investiční banky Goldman Sachs a UnitedHealth. Nasdaq rostl nejvíce, zpevnil o 0,65 procenta. Index nahoru táhly akcie Alphabet, Microsoft a Comcast. Naopak mírné ztráty postihly akcie Apple.

Za celý týden index Dow Jones stoupl o 2,1 procenta a S&P 500 o 2,3 procenta. Nasdaq si za celý týden polepšil o 3,4 procenta, což byl jeho nejvyšší růst od února.

Ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že americká ekonomika zpomalila v letošním prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,8 procenta. To je nejpomalejší tempo za poslední rok. Analytici dle agentury Bloomberg čekali růst o 0,9 procenta. V posledních týdnech se objevují známky oživení a zrychleného růstu v maloobchodu, vývozu, průmyslové výrobě a na realitním trhu.

Z ekonomiky přišla také zpráva, že Michiganský index spotřebitelské důvěry v květnu vzrostl na 94,7 bodu, zatímco analytici čekali růst na 95,4 bodu.

Newsletter