Yellenová: Sazby půjdou nahoru, když se splní podmínky

AKTUALIZOVÁNO – Pozitiva v ekonomice Spojených států převažují negativa, sazby půjdou nahoru pouze při splnění určitých podmínek. Ve Filadelfii to dnes řekla šéfka Fedu Janet Yellenová, která zároveň varovala před přehnanou reakcí na páteční měsíční zprávu z trhu práce. K možnému růstu sazeb ale na rozdíl od vystoupení na Harvardově univerzitě koncem května dnes vypustila časovou konkretizaci „v příštích měsících“.

Yellenová uvedla, že příští týden, souběžně s jednáním měnového výboru, uvolní jeho členové novou sadu ekonomických projekcí, které se budou samozřejmě lišit od březnových projekcí. „Pokud bych ale měla mluvit za sebe, i když je ekonomika v současné době ovlivňována kombinací protichůdných sil, lze z dobrých důvodů očekávat, že pozitivní síly podporující růst zaměstnanosti a vyšší inflaci, budou nadále převažovat nad negativními,“ dodala šéfka v projevu, který byl posledním plánovaným vystoupením kohokoli z vedení Fedu před zasedáním jeho měnového výboru 14. a 15. června.

„Pokud budou nové údaje v souladu s trendem zlepšování na trhu práce a přibližováním inflace k našemu dvouprocentnímu cíli, což také očekávám, bude zřejmě další zvyšování sazby na federální fondy přiměřené a bude nejvhodnější z hlediska plnění a udržení těchto cílů,“ řekla ve Filadelfii na World Affairs Council šéfka Fedu. Z jejích slov tak vyplývá, že pokud by záleželo na ní, zvýší se letos sazby dvakrát. Na rozdíl od současných očekávání trhu.

Americké ministerstvo práce v pátek informovalo, že zaměstnavatelé v květnu vytvořili jen 38 tisíc nových pracovních míst. To je nejméně za téměř šest let. Analytici dle agentury Bloomberg čekali, že vznikne asi 160 tisíc nových pracovních příležitostí.

Dennis Lockhart, prezident atlantské pobočky amerického Fedu, očekává, že centrální banka zvýší sazby ještě dvakrát. Vše bude ale záležet na budoucích makrodatech. Zvýšení sazeb už v červnu by Lockhart nepodpořil, v souvislosti v květnovým údajem o nezaměstnanosti by raději doporučil trpělivost.

 

 

Situace amerického trhu práce byla v květnu nejhorší za sedm let. Vyplývá to z měsíčního výpočtu indexu pracovního trhu, který dnes zveřejnil Fed. Páteční údaje vedly k revidování odhadů příštího zvýšení úroků v USA. Z vývoje na termínovém trhu amerických úrokových sazeb plyne, že obchodníci hodnotí pravděpodobnost zvýšení úroků na nadcházejícím zasedání Fedu příští týden šesti procenty. Nejdříve podle nich Fed zvýší základní úrok v listopadu.

Fed zvýšil základní úrok loni v prosinci poprvé z rekordního minima těsně nad nulou, které platilo od poslední krize z konce minulého desetiletí. Na tento krok však už zatím dál nenavázal.

Newsletter