Z minusu plus. Rozpočet končí polovinu roku s přebytkem

AKTUALIZOVÁNO – Státní rozpočet byl na konci června v přebytku 4,6 miliardy Kč, ve stejném období loni to bylo 40,6 miliardy. Květen zakončil rozpočet se schodkem 18,7 miliardy korun. Meziročně výsledek výrazně ovlivnily prostředky přijaté z Evropské unie a finančních mechanismů (FM), které byly za prvních šest měsíců nižší o 69 miliard. Oznámilo to dnes ministerstvo financí.

Na vysokou srovnávací základnu loňského roku mělo vliv zejména to, že především v první polovině roku byly propláceny relativně vysoké objemy prostředků z EU, které souvisely s výdaji předfinancovanými ze státního rozpočtu v předchozích letech.

Na celý rok 2017 je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Hospodaření státního rozpočtu očištěné na příjmové i výdajové straně o prostředky z rozpočtu EU a FM by skončilo schodkem ve výši 13,2 miliardy Kč, ve stejném období roku 2016 by takto očištěný výsledek představoval schodek ve výši 30,8 mld. Kč. Bez vlivu EU se tedy hospodaření zlepšilo o 17,6 mld. Kč.  To potvrzuje trend zlepšování strukturálního hospodaření státu, uvedlo MF.

V důsledku dobré kondice české ekonomiky vybral stát v prvním pololetí letošního roku na daních o 42,7 miliard Kč více než za stejné období minulého roku. Na daních z příjmu fyzických a právnických osob stát inkasoval o 10,7 miliard více a na platbách pojistného na sociální zabezpečení o 16,5 miliard více, uvedla analytička Raiffeisenbank Monika Junicke. Dodala, že nižší příjmy byly zapříčiněny především propadem dotací z evropských fondů, které v prvním pololetí meziročně poklesly o 63,6 mld. Kč.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil na to, že červnové kladné saldo státního rozpočtu se může zdát nízké v porovnání s červnovým výsledkem let 2015, a zejména 2016, kdy byl v obou případech vykázán dvouciferný přebytek. Z delší časové perspektivy, v období od roku 2005, se však stále jedná o čtvrtý nejlepší červnový výsledek plnění státního rozpočtu (lepší byl pouze v letech 2006, 2015 a 2016).

Inkaso daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení meziročně vzrostlo o 8,2 procenta. Meziročně byly celkové příjmy rozpočtu nižší o 3,2 procenta, vlivem nižších prostředků přijatých z rozpočtu EU a FM.

Inkaso DPH ve výši 125,3 mld. Kč bylo meziročně vyšší o 13,1 procenta.

MF uvedlo, že na základě meziroční výše nárůstu inkasa se jasně potvrzuje předpokládaný výraznější efekt druhé fáze EET, která již nyní, za pouhé čtyři měsíce účinnosti, výrazně předčila očekávaný rozpočtový dopad a stejně tak se ukazuje, že i pozitivní efekt ze zavedení kontrolního hlášení bude nejspíše i tento rok překonán.

Newsletter