Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se pohybuje pod hranicí 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul pod 4,60 EURPLN.

Z minusu plus. Rozpočet končí polovinu roku s přebytkem

AKTUALIZOVÁNO – Státní rozpočet byl na konci června v přebytku 4,6 miliardy Kč, ve stejném období loni to bylo 40,6 miliardy. Květen zakončil rozpočet se schodkem 18,7 miliardy korun. Meziročně výsledek výrazně ovlivnily prostředky přijaté z Evropské unie a finančních mechanismů (FM), které byly za prvních šest měsíců nižší o 69 miliard. Oznámilo to dnes ministerstvo financí.

Na vysokou srovnávací základnu loňského roku mělo vliv zejména to, že především v první polovině roku byly propláceny relativně vysoké objemy prostředků z EU, které souvisely s výdaji předfinancovanými ze státního rozpočtu v předchozích letech.

Na celý rok 2017 je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Hospodaření státního rozpočtu očištěné na příjmové i výdajové straně o prostředky z rozpočtu EU a FM by skončilo schodkem ve výši 13,2 miliardy Kč, ve stejném období roku 2016 by takto očištěný výsledek představoval schodek ve výši 30,8 mld. Kč. Bez vlivu EU se tedy hospodaření zlepšilo o 17,6 mld. Kč.  To potvrzuje trend zlepšování strukturálního hospodaření státu, uvedlo MF.

V důsledku dobré kondice české ekonomiky vybral stát v prvním pololetí letošního roku na daních o 42,7 miliard Kč více než za stejné období minulého roku. Na daních z příjmu fyzických a právnických osob stát inkasoval o 10,7 miliard více a na platbách pojistného na sociální zabezpečení o 16,5 miliard více, uvedla analytička Raiffeisenbank Monika Junicke. Dodala, že nižší příjmy byly zapříčiněny především propadem dotací z evropských fondů, které v prvním pololetí meziročně poklesly o 63,6 mld. Kč.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil na to, že červnové kladné saldo státního rozpočtu se může zdát nízké v porovnání s červnovým výsledkem let 2015, a zejména 2016, kdy byl v obou případech vykázán dvouciferný přebytek. Z delší časové perspektivy, v období od roku 2005, se však stále jedná o čtvrtý nejlepší červnový výsledek plnění státního rozpočtu (lepší byl pouze v letech 2006, 2015 a 2016).

Inkaso daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení meziročně vzrostlo o 8,2 procenta. Meziročně byly celkové příjmy rozpočtu nižší o 3,2 procenta, vlivem nižších prostředků přijatých z rozpočtu EU a FM.

Inkaso DPH ve výši 125,3 mld. Kč bylo meziročně vyšší o 13,1 procenta.

MF uvedlo, že na základě meziroční výše nárůstu inkasa se jasně potvrzuje předpokládaný výraznější efekt druhé fáze EET, která již nyní, za pouhé čtyři měsíce účinnosti, výrazně předčila očekávaný rozpočtový dopad a stejně tak se ukazuje, že i pozitivní efekt ze zavedení kontrolního hlášení bude nejspíše i tento rok překonán.

Newsletter