Za krátkodobé financování si jako vždy připlatíme

Klíčové body

  • Na americkém trhu krátkodobého financování pozorujeme efekt konce čtvrtletí v podobě vyšších sazeb.
  • Vyšší krátkodobé sazby zasáhnou především financování nákupů dluhopisů, roli hrají i vyšší objemy emisí.
  • Celkový objem likvidity v bankovním systémů zůstává dostatečný. Fed může a bude pokračovat v kvantitativním utahování.
Zdroj: Depositphotos

Blíží se konec třetího čtvrtletí. Tato doba je obvykle spjata s tlakem na vyšší tržní sazby krátkodobého financování. Děje se tak nejen z regulatorních důvodů tlačících na bankovní i nebankovní instituce. Nás zajímá, zda se především americký repo trh nachází v situaci zvýšené poptávky po likviditě signalizující jakékoliv obtíže získat krátkodobé financování či slabší ochotu jej poskytnout. To vše v prostředí stále probíhajícího kvantitativního utahování.

Efekt konce roku můžeme pozorovat na rostoucích sazbách, jako je mezibankovní sazba SOFR či repo sazba (general collateral repo). U nich jsme po snížení sazeb Fedu o půl procentního bodu svědky pozvolného nárůstu značícího zmíněný efekt konce čtvrtletí. Kondici poptávky po krátkodobém financování s ohledem na dostupnou nabídku můžeme vedle objemů obchodů a spreadů sazeb, včetně efektivní sazby Fedu ve srovnání například se sazbou rezervních účtů, vyčíst rovněž z dalších ukazatelů, jako je přečerpání rezervních účtů bank, reverzní repo či podíl odchozích mezibankovních plateb splatných k páté hodině odpoledne newyorského času. My se dnes zaměříme na přečerpání účtů, které si dosadíme do historického kontextu.

Na grafu vidíme přečerpání účtů amerických bank jako procento objemu celkových rezerv v bankovním systému. V červnu došlo na největší dvoutýdenní pohyb za posledních deset let. Stále se však jedná o nízké hodnoty. Z grafu je vidět, jak podíl přečerpání postupně rostl během roku 2018 až do vrcholu v roce 2019. Přesně v té době probíhal první program kvantitativního utahování, který byl ukončen repo krizí ze září 2019.

Ten samý program probíhá i dnes, přičemž Fed od června snížil objemy snižování reinvestic z 95 miliard dolarů za měsíc na 60. Spekuluje se, že QT bude do konce roku ukončeno, aby nedošlo na obdobnou situaci jako v roce 2019. To tento týden vyloučil sám šéf oddělení operací na volném trhu z newyorské pobočky Fedu Roberto Perli. Přesně uvedl, že Fed není blízko ukončení QT. A právě poměr přečerpání je jedním z ukazatelů potvrzujících Perliho slova.

Fed na mezibankovním trhu aktuálně nepozoruje náznaky nedostatku likvidity. I přesto tlaky na vyšší repo sazby vyloučit nemůžeme, zejména na konci kvartálu, a především na konci roku. K tomu všemu přispějí i větší objemy emisí amerického dluhu, jehož financování bude v tu dobu citelně dražší. Dopady tohoto dění pocítí především obchodníci s dluhopisy a další účastníci trhu krátkodobého financování.

A pokud by na trhu zavládla situace připomínající září 2019, kterou detailněji popisujeme s Dominikem Stroukalem v naší knize Trhy, Fed má k dispozici nástroje umožňující nápravu. Jde nejen o nástroj trvalé repo facility, ale i o diskontní okno, která se nachází před „destigmatizující“ reformou. Ta by měla být postavena nejen na držení v rámci okna akceptovatelného kolaterálu, ale i na jeho využití, tedy získání likvidity „jednou za čas“, např. jednou do roka, aby byla potvrzena fungující likviditní linka potřebná, pokud by se banka dostala do problémů a nebyla schopna likviditu získat jinde než od centrální banky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1173 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1114 do 1,1212 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,14 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,50 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,09 až 25,20 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,41 do 22,65 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter