Za pět minut dvanáct? Krize už klepe na dveře

Bojíte se propadu trhů? Dobře, ale i tak se stále bojíte málo. Leden jakožto jeden z nejmizernějších měsíců v rámci investiční historie nebyl ve skutečnosti zdaleka tím nejhorším vzhledem k tomu, co nás teprve čeká. Přesně s takovou predikcí vyrukovala společnost Citigroup. Dle jejích „finančních hodin“ se postupně blížíme do tzv. fáze čtyři, která je začátkem období kruté recese.

Banka v rámci svého dlouhodobého monitoringu evropských a amerických trhů vytváří finanční hodiny, jež jsou složeny ze čtyř cyklických fází. Jak se ukazuje, tak se americké trhy pozvolně dostávají do té nejhorší, čtvrté, která je spojena s hromadným propadem cen akcií a dluhových cenných papírů (viz infografika). Evropské trhy zatím mírně zaostávají.

Jednotlivé fáze mají svůj charakteristický průběh. Během první se ekonomika dostává z recese. Úrokové sazby jsou nízké, tudíž přístup k úvěrům je poměrně levný. I přesto však jsou ceny akcií stále nízko. Druhá fáze je „býčí“ trh, kdy rostou jak akcie, tak i dluhové papíry. Třetí cyklus už je komplikovanější. V tu dobu se akciové trhy drží stále na maximech, avšak dluhopisové spready se začínají znatelně rozšiřovat, což svědčí o rostoucí obavě některých investorů z možných ztrát. Většina obchodníků však v svou pozornost stále směřuje především na rostoucí ceny akcií a nevěnují pozornost varovným signálům. Přesně v tu dobu vznikají bubliny.

Poslední cyklus, tedy dle Citigroup ten nastávající, se již nese ve znamení propadu akcií, který byl vyvolán evidentní neochotou bank poskytovat další úvěry. Nastává „medvědí“ trh. „Během toho padají akcie i dluhopisy. Obdobně jsou na tom i zisky firem a dochází i na celkové zhoršení struktury a obsahu jejich bilanční rozvahy,“ popsal budoucí situaci pro server Business Insider Robert Buckland, hlavní stratég Citigroup.

Vezmeme-li tedy v potaz aktuální dění, zdá se, že Bucklandova predikce má opravdu něco do sebe…

MARKET MONITOR: 01-31 theirvingoldman.wordpress.com $MACRO $AAPL $BABA $NFLX $AMZN $SPY$GOOG$MSFT $FB

— Irvin Goldman (@irvingoldman) Feb. 1 at 02:49 AM

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

Newsletter