Za tři roky z nuly na čtyři miliardy. Zonky raketově roste

Online Peer-to-peer (P2P) služba Zonky aktuálně hlásí přes 21 tisíc investorů, kteří zafinancovali již 27 tisíc půjček. Za tři roky od svého vzniku platforma protočila přes čtyři miliardy korun. Zonky roste díky investicím do technologických inovací, rozvoje brandu a klientského servisu. A na podzim přijdou další novinky.

„V prvním pololetí minulého roku investoři půjčovali měsíčně 50 milionů korun, v prvním pololetí letošního roku je to téměř 300 milionů korun měsíčně. Z hlediska objemů půjčených peněz Zonky narostlo šestkrát a roste dál. Tržně dosahujeme tří procent trhu se spotřebitelskými úvěry, což je velikost menší banky,“ říká šéf Zonky Pavel Novák.

„Za poslední rok jsme ohromně vyrostli. Kdybych měl pojmenovat hlavní změnu, která se stala, tak je to právě růst. A to jak z hlediska firmy jako takové, z počtu našich zaměstnanců.  Ale i objemově. Pamatuji si, že když jsem nastoupil do firmy, tak jsme měli po Čechách billboardy, že jsme už půjčili 650 milionů. Pamatuji si, že jsme v podstatě nebyli schopni ukojit poptávku investorů po půjčkách. Dnes máme půjček významně víc. Pětkrát, šestkrát víc, než jsme měli třeba loni v dubnu. Tím pádem se z nás stala velká firma,“ říká Pavel Novák.

Díky technologiím služba zpřístupňuje levnější půjčování a výhodné investování široké veřejnosti. Od června mohou lidé využívat Zonky mobilní aplikaci, která umožňuje vedle správy půjčky přes telefon také investovat téměř na jeden klik. Doposud si aplikaci stáhlo přes 21 tisíc lidí.

Na podzim služba představí novinky, které ještě více zrychlí a zjednoduší vyřízení půjčky a investování. „Máme ambici dosáhnout 10procentního podílu na trhu. Proto se stále zaměřujeme na technologické inovace. Brzy představíme změny, které se týkají dalšího zrychlení půjček, zvýšení naší konkurenceschopnosti a nového rezervačního systému pro investory,“ dodal Novák.

Služba Zonky vznikla v roce 2015. Je člen finanční skupiny PPF. V současné době má 160 zaměstnanců, přičemž čtvrtina z nich pracuje v IT.  

Newsletter