Začal největší převod bohatství v historii

Lidé disponující majetkem v hodnotě více než 30 milionů dolarů, neboli Ultra High Net Worth Individuals (UHNWI), převedou na další generaci do roku 2026 celkem 3,9 bilionu dolarů. S odkazem na zprávu firem Wealth-X a firmy NFP to napsal server MarketWatch.

Ve srovnání s rokem 2014 to představuje pětiprocentní pokles, a to ze 4,1 bilionu dolarů. Důvodem je fakt, že převod majetku mezi „superbohatými“ již začal. Jejich největším problémem jsou „nástupnické a dědické záležitosti“. To se týká 67 procent případů, ukázal aktuální průzkum poradců Knight Frank.

Suma 3,9 bilionu dolarů odpovídá 13 procentům všech aktiv UHNWI boháčů. Stačila by na koupi deseti největších firem na světě – Apple, Alphabet, Microsoft, ExxonMobil, Berkshire Hathaway, Amazon, Facebook, Johnson & Johnson, General Electric a China Mobile.

Casanova: O myšlení, úspěchu i strastech bohatých

Při výhledu do roku 2020 zpráva počítá s nárůstem superbohatých o 54 procent na 46 bilionů dolarů. Z toho 64 procent z nich jsou self made miliardáři. Zhruba pětina pak zdědila nějaké bohatství ještě předtím, než sama začala vydělávat.

V loňském roce byli UHNWI superboháči starší 80 let v průměru sedmkrát bohatší než ti, kterým je méně než třicet let. Navzdory miliardářům jako je například majitel Facebooku Mark Zuckerberg je mnoho těch, kteří jsou podstatně starší.

„Odhadujeme, že celkem je více než 14 tisíc superboháčů, kteří převedou svá aktiva v příštích deseti letech,“ ukázala zpráva. To je více než celkový počet UHNWI boháčů v Číně (12 050) a ve Spojeném království (10 650).

 

Newsletter