Začátek týdne patřil posílení dolaru, které souviselo s celní přestřelkou mezi USA a Kolumbií. Aktuálně dolar zisky postupně odevzdává a vrací se zpět k hranici 1,0500 za euro. Proč?

Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Vývoj souvisí s tím, co vidíme na dluhopisovém trhu, kde dochází k poklesu výnosů středních a dlouhých splatnost, v některých případech až o deset bazických bodů.

Zajímavý pohyb vidíme i u tržního výhledu sazeb. Futures tříměsíční sazby SOFR dnes ráno ukazovaly predikci poklesu úroků Fedu v letošním roce krátce o bezmála 47 bodů, což je o více než šest bodů vyšší hodnota oproti pátku.

Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Co dnes ví trh navíc oproti pátku? Jedním z argumentů může být, že Trump nebude v otázce celní politiky tak agresivní. K tomu mohlo přispět, jak americký prezident pozastavil uvalení cel na kolumbijský dovoz poté, co země přistoupila na jeho požadavky. Trh může spekulovat o tom, že to samé se odehraje i u dalších zemí, jako je Mexiko, Kanada a Čína. Právě u nich Trump pohrozil cly od 1. února.
Na to můžeme opáčit, že v takovém případě bychom čekali alespoň mírné posílení měn potenciálně zasažených zemí. To se však dnes ráno nedělo. Mexické peso i kanadský dolar oslabily.

Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Pondělním tématem číslo jedna je každopádně platforma DeepSeek, která se podepisuje na výprodeji technologického sektoru. Futures Nasdaqu odepisují tři procenta, u Nvidie dokonce osm. Mohl by být tento výprodej důvodem přehodnocení výhledu amerických sazeb? Z pohledu Fedu těžko.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, CNBC, TradingView
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.