Zachrání Dauhá miliardy petrodolarů?

S nástupem víkendu se zraky investorů ubírají směrem k Dauhá. Hlavní město Kataru bude v neděli hostit konferenci 18 ropných exportérů, kteří budou jednat o své budoucí ropné politice. Co bude hlavním bodem jednání? Diskuze o tom, zda se země připojí k návrhu o zmrazení produkce, či nikoliv.

Nejdůležitější meeting za posledních třicet let. I tak někteří analytici popisují nedělní setkání. Pravdou je, že intenzivní propad na ropě donutil členy i nečleny Organizace zemí vyvážející ropu zamyslet se nad tím, zda je stávající ropná politika udržitelná i do budoucna.

Ti největší optimisté věří, že se země domluví na koordinovaném postupu zmrazení produkce ropy přesně tak, jak to v polovině února představila skupina států složená ze Saúdské Arábie, Ruska, Venezuely a Kataru. Ostatní, kterých je většina, v tuto myšlenku ovšem nevěří, a to i přesto, že se ke zmiňované skupině připojily i další státy Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu, jako je Kuvajt či Spojení arabské emiráty.

Možnou spolupráci již předem „kazí“ například Libye, která účast odmítla, stejně tak i Írán. Ten se po stažení západních sankcí chce dostat opět na výsluní ropných trhů, k čemuž je potřeba získat zpět ztracený tržní podíl. Postoj země nejlépe vyjádřil sám íránský ropný ministr Bijan Zangeneh, který myšlenku zmrazení produkce nazval doslova vtipem. Na druhou stranu, přes prvotní odmítnutí navštívit Dauhá ministr prý vyšle alespoň svého zástupce.

Vývoz ropy z Íránu před schůzkou těžařů v Dauhá prudce roste

Analytici v očekávání

I přesto, že únorový návrh pomohl ropě k vyšším cenám, veškerý humbuk kolem Dauhá už není tak intenzivní.

„Naše očekávání ohledně výstupu ze zasedání v Dauhá a jeho vlivu na cenu ropy jsou poměrně utlumená,“ přepisuje server Business Insider slova Vikase Dwivediho, ropného stratéga společnosti Macquarie Research. „Z praktického hlediska by implementace jakékoliv dohody byla natolik složitá, že každá sebeoptimističtější reakce by byla dle našeho názoru přehnaná.“

Obdobně se na věc dívají i další analytici. „Nepředpokládáme, že by došlo k uzavření dohody o zmrazení produkce,“ míní Helima Croftová, expertka na komodity ze společnosti RBC Capital. „Saúdská Arábie a Írán nemají dostatečný důvod, který by je nutil k uzavření dohody již tuto neděli. Mnohem pravděpodobnější výsledek je zachování současné situace s příslibem dalšího setkání v průběhu tohoto roku.“

Průlomu by dle Croftové bylo dosaženo pouze v případě, pokud by Saúdové přešli k přímému naléhání na Írán, aby okamžitě zmrazil produkci na současných úrovních, případně aby si nastavil strop ještě níže, než jsou aktuální 4 miliony barelů za den.

Dwivedi poté míní, že opětovné zavedení kvót v rámci OPEC by vzhledem k současné volné strategii všech členů bylo vnímáno pozitivně. Stejně tak by tomu bylo i v případě eliminace rizika růstu produkce v případě Kuvajtu, Saúdské Arábie a Íránu.  Nicméně, vzhledem k tomu, že těžebních rekordů již bylo dosaženo začátkem letošního roku, reakce na straně bilance nabídky a poptávky po ropě by neměla být nikterak významná.

„Spálené“ petrodolary. Kolik a kdo?

Cena ropy začala padat v polovině roku 2014. Od té doby stál propad černé komodity všech 18 exportérů, kteří se v Dauhá sejdou, celkem 315 miliard dolarů pramenících z jejich zahraničních rezerv. To podle statistiky agentury Bloomberg odpovídá zhruba pětině jejich celkové úrovně. V posledních třech měsících roku 2015 byl dokonce pozorován propad rezerv o téměř 54 miliard dolarů, tedy čtvrtletně nejvíce od doby začátku celé ropné krize.

Nejvíce se tato situace týkala Saúdské Arábie, která přišla o celkem 138 miliard dolarů, což odpovídá 23% propadu. Na druhém místě je Rusko, na třetím Alžírsko, poté následuje Libye a Nigérie (viz graf). V posledním kvartále minulého roku dokonce Saúdové přišli o 38,1 miliardy dolarů, což je největší čtvrtletní propad od roku 1962.

Pravdou je, že tento trend má svůj přesah i na další subjekty. Ropní exportéři totiž rezervy, které povětšinou spravují státní investiční fondy, drží (kromě deviz) například v amerických státních dluhopisech a dalších vysoce likvidních aktivech. Z toho důvodu to nebudou pouze analytici a komoditní investoři, kteří své zraky budou v neděli upírat směrem k Dauhá…

Aktuálně, dva dny před konferencí, ropa Brent odepisuje více jak 1,6 %, což odpovídá 43,1 dolarům, za barel. WTI je níže o necelých 2,7 % na 40,40 USD/barel.

Newsletter