Zahraniční investoři nemají zájem o americký dluh

Klíčové body

  • Euro po prudkém výprodeji vůči dolaru zaznamenalo třetí ziskový den v řadě.
  • ECB bude v rámci pandemického programu ve druhém kvartálu nakupovat aktiva ve větších objemech, než tomu bylo v prvním čtvrtletí.
  • Zahraniční poptávka po amerických vládních dluhopisech s dlouhými splatnostmi nadále klesá.
Zdroj: Depositphotos

Euro a dolar ve druhé polovině týdne čekalo několik důležitých kurzotvorných událostí. Vítězně z tohoto boje vyšlo euro, které si včera připsalo třetí ziskový den v řadě. Společná evropská měna tak odmazává ztráty, které v předchozích týdnech akumulovala. Zpět nad hranici 1,2000 EURUSD se ale v tomto týdnu pravděpodobně nedostane.

Dolar po dvou měsících posilování a výprodeji amerických vládních obligací bedlivě vyhlížel středeční a čtvrteční aukci 10letých, respektive 30letých tenorů. Výnosy desetiletých „Treasuries“ od 4. ledna do 8. března vystoupaly o téměř 0,7 procentního bodu, což mělo na svědomí značnou korekci medvědího trendu amerického dolaru. V posledních dnech se zdá, že výnosy pomalu začínají nacházet úrovně, na kterých jejich růst začne zpomalovat, než dojde k určité dlouhodobější stabilizaci na úrovních, které investory svým výnosem již přesvědčí o jejich nákupu.

Středeční aukce desetiletých vládních dluhopisů byla v aktuálním tržním prostředí sledována více než obvykle, strach z nízké poptávky po těchto obligacích ale nakonec naplněn nebyl. To byla dobrá zpráva pro euro, které se po prudkém oslabování mohlo nadechnout a část ztrát odmazat. Poptávka po dluhopisech měřená poměrovým ukazatelem bid-to-cover dosáhla hodnoty 2,38. Nejedná se sice o nijak neobvykle vysokou poptávku, nicméně vzhledem k obavám z pokračujícího nezájmu investorů se jednalo o dostatečně vysokou hodnotu, která nezpůsobila další úprk k dolaru. Poptávka však byla oproti lednové a únorové aukci slabší ze strany zahraničních subjektů.

Další sledovanou událostí s kurzotvorným potenciálem byla ve středu zveřejněná inflace, která v USA dopadla vesměs v souladu s tržním konsenzem, a tak středeční obchodování nebylo ve znaku nijak vysoké volatility. Včerejší obchodní den také nabídl důležité události, které měly potenciál s kurzem EURUSD výrazně zahýbat, ale ani zde jsme se nedočkali nijak neobvyklých pohybů a euro pokračovalo v korekci předchozích ztrát. Kurz eura s dolarem v ranních hodinách stoupal směrem k 1,1970 EURUSD, kde téměř beze změny vyčkával na odpolední rozhodnutí o sazbách ECB a následnou tiskovou konferenci.

Z řad Evropské centrální banky jsme se podle očekávání změny úrokových sazeb nedočkali, nicméně guvernérka Lagarde se nechala slyšet, že ve druhém čtvrtletí můžeme očekávat větší objemy nakupovaných aktiv v rámci pandemického programu PEPP. V prvním kvartále totiž týdenní nákupy značně zaostávaly za týdenním průměrem za druhé pololetí loňského roku, který činil 15 miliard eur. Celkový objem programu PEPP se ale nemění a zůstává na úrovni 1,85 bilionu eur a jeho minimální délka trvání bude do března příštího roku. Více se o včerejším měnověpolitickém zasedání můžete dozvědět zde.

Po zasedání ECB se kurz eura s dolarem pohyboval v širším 50bodovém pásmu mezi 1,1925 a 1,1975 EURUSD. Na spodní hranici tohoto pásma zapůsobila hranice podpory poblíž 1,1930 EURUSD, která představuje 23,6% úroveň Fibonacciho retracementu z posledního swingu, ve kterém si dolar připisoval značné zisky. Ve večerních hodinách jsme byli ještě svědky emise 30letých vládních bondů. Ta se setkala se solidní poptávkou, když bid-to-cover ratio činilo 2,28, což je oproti únorové aukci zlepšení. Vyšší poptávka byla ale s určitou pravděpodobností způsobena i menším objemem emise oproti té únorové. Pokles zahraniční poptávky byl v případě 30letých dluhopisů mnohem výraznější než u těch desetiletých. To značí, že hlavním nakupujícím bude ještě nějakou dobu Fed a než se obnoví i poptávka ze zahraničí, budeme pravděpodobně svědky jistého nárůstu výnosů, ač se tak již nebude muset dít v natolik závratném tempu jako doposud.

Aukce nakonec nedopadla nijak obzvlášť dobře ani špatně. Celková poptávka sice nebyla zklamáním, ale je jasné, že v očích zahraničních investorů ještě aktuální výnosy zkrátka nejsou tak atraktivní. Euro se hlavně díky odvrácení fiaska, kterým emise mohla skončit, v klidu ustálilo na vyšších hodnotách a vůči dolaru uzavřelo třetí ziskový den lehce pod hranicí 1,2000 EURUSD. V průběhu asijské seance ale dolar opět posiloval a dnes ráno se nacházíme poblíž 1,1950 EURUSD a s návratem zpět nad důležitou psychologickou hranici to dnes moc nevypadá. Výraznější posilování dolaru by dnes ale také hrozit nemělo.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1945 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,73 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1926 do 1,2026 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,21 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,13 až 26,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,83 až 22,12 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter