Zájem o korunu neoslabuje. Naopak

Klíčové body

  • Meziroční inflace v Německu klesla, pomohla jí vládní podpora.
  • Americký dolar po novoročním otevření trhů výrazně posílil.
  • Koruna včera zpevnila na nejsilnější úroveň za více než dekádu.
Zdroj: Depositphotos

Meziroční německá inflace podle předběžných dat opět klesla. Evropě nadále hrozí recese, jak například v pondělí ukázal index aktivity v průmyslu. Situace za Atlantikem může být o něco lepší, minimálně s ohledem na energetickou soběstačnost. Dolar po otevření amerických trhů zpevnil. Pozadu nebyla ani koruna, která i přes nepříznivý fundament posiluje na nejsilnější úrovně za více než 11 let.

Německá inflace podle předběžných výsledků dopadla lépe, než trh očekával. Dle konsenzu jsme se měli dočkat meziročního poklesu z 10 % na 9,1 %. Včera zveřejněná čísla za prosinec však klesla dokonce na 8,6 %. Meziměsíčně inflace klesla o 0,8 %, očekáván byl mírnější pokles o 0,3 %. Aktuálně to působí, že je Německo za vrcholem inflace, nicméně lví podíl na prosincovém poklesu má na svědomí vládní balíček podpory kompenzující vysoké ceny energií.

U našich západních sousedů jsme se včera také dozvěděli stav prosincové míry nezaměstnanosti. V listopadu byla německá nezaměstnanost na úrovni 5,6 %. V posledním loňském měsíci klesla na 5,5 %, tento pokles však nebyl trhem očekáván. Počet nezaměstnaných klesl meziměsíčně o 13 tisíc, očekáván byl přitom nárůst o 15 tisíc. Bylo tak opět potvrzeno, že i přes potenciální recesi zůstává německý trh práce silně napjatý.

Dolar včera ráno po otevření trhu výrazně posílil. Úterní nejslabší hodnota zelených bankovek se pohybovala nad středovým kurzem 1,0680 EURUSD Dopoledne jsme se ale přiblížili k úrovni 1,052 EURUSD, než přišla korekce a euro jistou část ztrát umazalo. Kurz dolaru koruny se dostal nad úroveň 22,95 USDCZK, takto silný byl dolar naposledy před Vánoci.

Důvod posílení není úplně jednoznačný. Kurz dolaru ráno nereagoval na konkrétní zprávu, čísla nebo výrok. Hlavním důvodem může být zvýšená poptávka na začátku roku s ohledem na tom, že dolar představuje bezpečný přístav oproti ostatním měnám v době recese. Dalším faktorem může být uzavírání dlouhých eurových pozic, které pak zvyšují poptávku po dolarech. Zřejmě hraje roli i současný optimističtější výhled ekonomické kondice Ameriky v porovnání s Evropou.

V Americe nás dnes odpoledne čekají prosincová data indexu PMI aktivity průmyslu a večer zápis z prosincového zasedání Fedu. V Evropě budou dopoledne zveřejněny revize indexů PMI sektoru služeb

Koruna se od pondělního rána pohybovala do strany kolem úrovně středového kurzu 24,16 EURCZK v rozpětí dvou až tří haléřů. Včera jsme se však dočkali větších pohybů. Přišlo dalšího posílení, kdy jsme se vůči evropské společné měně dostali krátce pod úroveň 24,05 EURCZK. Silnější byla koruna naposledy v srpnu 2011. Ostatní měny regionu neposilovaly. Maďarský forint, který se v prosinci chvílemi svým kurzem dostával pod hranici 400 EURHUF, od začátku letošního roku mírně oslabuje. Včera ráno byl na své nejslabší úrovni 404,16 EURHUF. Polský zlotý se pak od 27. prosince pohybuje do strany v  pásmu 4,665 až 4,710 EURPLN.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0588 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0481 do 1,0607 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,06 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,72 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,04 až 24,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,59 do 22,88 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter