Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Zájem o korunu nepolevuje. Leden zakončila nejsilnější za téměř 11 let

Klíčové body

  • Lepší tržní sentiment koruna ocenila a konstantně posilovala.
  • Během pondělí jsme byli svědky nárůstu tržních korunových i eurových sazeb.
  • Dolar odpoledne ztrácel a na páru s eurem se posunul nad 1,1200 EURUSD.
Zdroj: Depositphotos

Pondělní obchodování přineslo slušné zisky akciových indexů spojené s oslabujícím dolarem a stagnací delších splatností amerických výnosů. Obecně tak byla nálada nakloněna ve prospěch rizika, což potvrzovala i koruna, která posílila téměř o 20 haléřů k hranici 24,30 EURCZK. V průběhu ledna si nakonec domácí měna připsala přes dvě procenta zisků a před čtvrtečním zasedání ČNB trhy očekávají další výrazné zvýšení sazeb.

Dobrá ranní nálada na trzích však nevydržela dlouho a většina akciových indexů v průběhu evropské obchodní seance ukrajovala ze svých ranních zisků. Větší nejistotu však koruna zcela ignorovala, když tržní subjekty začaly zaceňovat razantnější zvýšení sazeb na čtvrtečním zasedání ČNB. Korunové FRA sazby vzrostly zhruba o 10-15 bazických bodů, a tak momentálně trhy zaceňují dvoj až trojnásobné zvýšení po 25 bazických bodech.

Od členů bankovní rady se kvůli mediální karanténě již žádných dalších komentářů nedočkáme, s kurzem ale může z domácího dění zamíchat HDP za čtvrtý kvartál loňského roku, které bude zveřejněno dnes v 9 hodin. Analytici očekávají, že hrubý domácí produkt rostl o 2,6 % v meziročním vyjádření. To by mělo být po předchozím růstu o 3,1 % mírné zpomalení, stále by však měl produkt mezikvartálně přidat desetinu procenta. V 9:30 nás pak čeká ještě výrobní PMI indikátor, který by měl v lednu naopak zaznamenat mírné zlepšení a po pěti měsících se tak znovu dostat nad 60bodovou hranici. Z měn regionu spolu s korunou posiloval maďarský forint, polská měna naopak chvilkově oslabila k hranici 4,60 EURPLN a jako jediná z trojice měn středovýchodní Evropy uzavřela v mírné ztrátě.

V průběhu pondělního obchodování si polepšilo euro, které se na páru s dolarem vrátilo bezpečně nad hranici 1,1200 EURUSD. V dopoledních hodinách jsme byli svědky horšího než očekávaného výsledku prvního odhadu HDP eurozóny za čtvrtý kvartál minulého roku v meziročním vyjádření, mezikvartálně však přišla revize předchozího čísla ve směru vzhůru. Včerejší statistika tak poukázala na 4,6% růst ekonomiky eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 a oproti třetímu čtvrtletí rostla o 0,3 %. Výraznější překvapení pak přinesla německá inflace, která podle předběžného měření v lednu rostla tempem 4,9 %, když trh očekával o šest desetin procentního bodu nižší výsledek. Oproti prosinci tak cenová hladina rostla o 4 desetiny procenta, zatímco trhy očekávaly pokles o 0,3 %. Kvůli obavám z vyšší než očekávané inflace tak trhy včera zaceňovaly i možný růst evropských sazeb v letošním roce, což v odpoledních hodinách pomáhalo společné evropské měně. Americká obchodní seance se pak také nesla ve znamení dobré nálady, a tak se hlavní měnový pár posunul až do blízkosti 1,1250 EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1264 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,48 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1233 do 1,1277EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,59 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,26 až 24,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,47 do 21,68 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter