Zakabonění Češi. Ekonomice věří méně podnikatelé i spotřebitelé

AKTUALIZOVÁNO – Celková důvěra v domácí ekonomiku se v únoru snížila. Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený v bazickém indexu, oproti lednu poklesl o 1,2 bodu na hodnotu 98,0.

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně také snížil o 1,1 bodu na hodnotu 95,9 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,8 bodu na hodnotu 108,2. Ve srovnání s loňský únorem jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

„I přes mírný pokles se důvěra stále pohybuje na vysokých hodnotách a nadále prožíváme nejoptimističtější období za posledních minimálně šest let. Jistým způsobem je jedná pouze o korekci rekordních hodnot dosažených v lednu. To naznačuje i podrobnější pohled na data, která ukazují, že většina respondentů nevidí v meziměsíčním srovnání žádnou změnu,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Za snížením celkové důvěry podle něj stojí především průmyslový sektor, kde pokleslo vnímání současné poptávky. „Případný pokračující negativní efekt může být spojené s narůstající politickou nejistotou přicházející se začátkem předvolebních kampaní,“ dodal Šoltés.

Důvěra v ekonomiku se v průmyslu v únoru znovu snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,5 bodu na hodnotu 96,5.Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou ekonomickou situaci průmyslových podniků v porovnání s lednem jako téměř neměnnou.

Celková důvěra podnikatelů v odvětví stavebnictví se v únoru zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 4,7 bodu na hodnotu 79,7. Současná celková ekonomická situace stavebních podniků je podle výsledků aktuálního konjunkturálního průzkumu lepší, než tomu bylo v lednu. Poptávka po stavebních pracích se však v únoru meziměsíčně nezměnila.

Newsletter