Zakázky českému průmyslu rostou nejrychleji za rok

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v České republice se v červenci zlepšily. Index PMI stoupl z červnových 56,9 bodu na červencových 57,5 bodu. Svědčí to o nejvyšším tempu růstu od dubna 2011, uvedla společnost Markit Economics, která indexy sestavuje.

Výroba i nové zakázky v českém průmyslu rostly rychleji, k čemuž přispělo obecné zlepšení poptávky z evropských trhů i mimo ně. Nové průmyslové zakázky v ČR v červenci vzrostly 26. měsíc v řadě a nejrychleji od loňského května. Další silné kolo náborů a nákupní aktivity navíc svědčilo o trvajícím pozitivním výhledu výrobců. Tempo růstu cen vstupů od června zpomalilo a vedlo jen k mírnému zvýšení cen hotových výrobků.

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.

„Sektor české výroby vkročil do druhého pololetí ze silné pozice; růst nových zakázek dále zrychlil a byl největší od května roku 2014. Výroba následně vzrostla nejvíce za rok a tvorba pracovních příležitostí se stále pohybovala na rekordní úrovni. Firmám během měsíce pomohl i pomalejší nárůst cen vstupů, ačkoli jejich schopnost zvyšovat vlastní ceny byla nadále omezená,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Trevor Balchin.

Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu vzrostl ve druhém čtvrtletí počet zaměstnaných osob (podle metodiky Mezinárodní organizace práce) meziročně o 1,7 procenta na rekordních 5,044 milionu osob. Obecná míra nezaměstnanosti meziročně klesla proti minulému roku o 1,1 procentního bodu na pět procent. „V meziročním srovnání nadále docházelo k významnému růstu zaměstnanosti, kdy míra zaměstnanosti 15 až 64letých poprvé v historii měření od roku 1993 překročila hranici 70 procent. Zlepšené podmínky na trhu práce se promítly především v dynamickém růstu míry zaměstnanosti žen, který též nemá v historii měření obdoby,“ uvedli dnes statistici.

Newsletter