Zaměřeno na ropné akcie: Pád, nebo růst?

Ropa si za posledních více jak 12 měsíců prošla poměrně extrémním vývojem. Nejprve přišel půlroční propad, při kterém černé zlato odepsalo více jak polovinu své hodnoty. Poté přišel obrat o 180 stupňů, kdy byla část těchto ztrát umazána díky téměř 40% růstu. Následoval ale další pád, a to o bezmála 30 %.

V souvislosti s vývojem ceny černé komodity jsou pevně svázané i akcie ropných společností. Dle údajů datové společnosti FactSet, devět největších západních ropných podniků odepsalo za poslední rok dohromady 400 miliard dolarů ze své tržní kapitalizace. I přesto je však podle některých stratégů možné na tomto vývoji vydělat, a to ne(jen) za použití strategie „short“. Jedním takovým je Larry McDonald, vedoucí stratég makroekonomického oddělení Societe Generale.

„Je důležité si pamatovat dění posledních dvaceti let, kdy se na akciových trzích odehrály zásadní změny. Za zmínku stojí rok 2000 v oblasti technologií či 2007/2008 ve financích. Dnes je touto zásadní změnou sektor energií,“ vysvětlil McDonald v rozhovoru pro CNBC. „Po všech těchto událostech to zabralo zhruba dva roky, než byl totální výplach trhů u konce. Přesně to nás čeká i teď.“

Akcie energetických společností klesají souběžně s ropou od června minulého roku. Podle McDonalda zbývá zhruba rok a něco, než bude proces sestupu na dno u konce. Ten však nebude zcela přímý. Z historického vývoje trhů je patrné, že se v rámci klesajícího trendu objevovaly menší růstové rally.

„Podíváte-li se do historie na zmiňované sektory, každý z nich si prošel 10 až 30% rally, aby poté opět spadl na nové minimum. Přesně to se stane i v případě ropných akcií,“ míní stratég. Jeho slova potvrzuje i vývoj na ropě. Prvotní pokles začínající červnem 2014 trval až do ledna 2015, poté přišla série krátkých růstů a poklesů, která končí klesající trendovou čárou uzavírající se, prozatím, na současné ceně necelých 49,5 dolarů za barel.

Potenciální krátkodobé rally pak mohou využít i lovci výnosů. Dle McDonalda jsou pro tento cíl ropné akcie naprosto ideální. Pro srovnání používá výnos 30letého amerického státního dluhopisu, jenž momentálně přináší 2,8 %. Oproti tomu pak stojí akcie Exxon Mobil či Conoco, jejichž dividendový výnos se pohybuje od 3,8 % až do 6 %. To je tedy další důvod, proč by se ropné akcie měly dočkat alespoň krátkodobějších pozitivních zvratů.

Newsletter