Ekonomice eurozóny se stále daří relativně dobře, i přes zpomalení růstových tendencí. Dle měření PMI v eurozóně došlo k posílení ekonomické aktivity v soukromém sektoru. Vinou zpomalení ekonomického růstu však došlo ke snížení srpnové hodnoty PMI indexu v eurozóně na 59 bodů oproti 60,2 bodům z července. Pozitivní zprávy přináší údaje PMI z trhu práce, kdy počet nových pracovních míst rostl tempem patřícím k nejrychlejším za poslední dvě dekády. Firmy v eurozóně tak podle všeho reagují na silnou domácí i zahraniční poptávku, a snaží se tak posílit své výrobní kapacity.
Produkce v průmyslu eurozóny rostla méně než v posledních měsících, kdy bylo dosahováno vysoce nadstandardních výsledků. Průmyslové podniky po celém světě stále trpí nedostatkem výrobních vstupů, což se projevuje i v eurozóně, např. zpožděním při dodávkách objednaného zboží. Počet i objem objednávek však stále roste. V sektoru služeb v eurozóně došlo k významnému posílení ekonomické aktivity, které v rámci srovnání PMI indexu stojí jako druhé nejvyšší od poloviny roku 2006. První je pak růst zaznamenaný v letošním červenci. Zlepšující se situace v sektoru služeb hovoří ve prospěch silnějšího eura.
Srpnový průzkum PMI v oblasti cen výrobců naznačuje pokračování silných proinflačních tlaků v eurozóně. Růst cen vstupů v srpnu dosáhl jen o něco nižší hodnoty ve srovnání s červencem, kdy se růst cen vstupů významně přiblížil maximu za 21 let. Firmy v eurozóně dále věří, že se jejich situace v následujících měsících bude zlepšovat. I tak úroveň optimismu měřená v PMI padla na minimum za posledních pět měsíců. Uvolnění pravidel v eurozóně pomohlo její ekonomice. Z pohledu kurzu eura bude klíčové sledovat vývoj pandemické situace v rámci EU, kdy její zhoršení by vedlo k jeho oslabení. V případě, že se podaří udržet pandemickou situaci pod kontrolou, lze očekávat pevné euro podpořené silnou pozicí ekonomiky eurozóny.
Kurz dolaru během pondělního rána mírně posílil. I tak je stále blízko jednoměsíčního minima. Obchodníci reagují na pravděpodobnější odložení omezení objemu nákupu aktiv ze strany Fedu. Dolaru dále uškodil výsledek reportů z amerického trhu práce, kdy dosažené výsledky byly zklamáním. Na čtvrtečním zasedání ECB by navíc mohlo dojít k představení bližšího plánu začátku taperingu, což by dále hovořilo ve prospěch posilování eura vůči většině světových měn včetně dolaru. Tuto situaci už začali obchodníci ve světle rostoucí inflace v eurozóně zaceňovat. Z pohledu eura a dolaru jsou zraky upřeny na zářijové zasedání Fedu i ECB. Pokud by Fed polevil ve své rétorice začátku taperingu v letošním roce a dvou zvýšení úrokových sazeb v roce 2023, pak lze očekávat pokračující posilování eura proti dolaru i ve střednědobém horizontu.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1873 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1835 do 1,1909 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,38 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,37 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,34 až 25,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,33 až 21,49 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.