Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Zaostřeno na inflaci

Klíčové body

  • Výsledky české a americké inflace za srpen by neměly výrazněji ovlivnit tržní výhled sazeb.
  • ČNB by měla pokračovat v úrokové stabilitě, Fed v září úroky navýší opět o 75 bodů.
  • Kurz koruny bude nadále pod vlivem intervencí, u eura stále nesázíme na dlouhodobější rally.
Zdroj: Depositphotos

Aktuální týden se ponese ve znamení inflace. Srpnové tempo růstu cen bude zveřejněno v české, americké a britské ekonomice. V německé a v eurozóně nás pak čeká revize již zveřejněného srpnového odhadu. Na základě tržních konsensů nečekáme, že by reportovaná čísla měla výrazně ovlivnit současný tržní výhled domácích, amerických i evropských sazeb. Pozitivní inflační překvapení však nemůžeme zcela vyloučit.

Česká inflace dosáhla v červenci meziročního růstu 17,5 %. Za srpen by dle tržního konsensu měla mírně vzrůst na 17,7 %. Odhad ekonomického týmu skupiny Roklen pak očekává 17,6 %. Výrazně vyšší je prognóza České národní banky, která pracuje s meziročním nárůstem o 19,3 %. Ve směru vyšší inflace budou dle očekávání působit vyšší ceny energií a potravin. Opačným směrem by pak měly působit ceny pohonných hmot, které díky poklesu cen ropy minulý měsíc citelně klesly.

Udrží-li se inflace kolem úrovně tržního konsensu, s ohledem na prognózu centrální banky půjde o pozitivní zprávu. Na druhou stranu, stále nečekáme, že by šlo o letošní vrchol tempa růstu domácích cen. Stejně tak nepředpokládáme, že by došlo na výraznější přehodnocení přístupu bankovní rady i celkového tržního výhledu. Ten aktuálně pracuje se stabilitou úroků na šestiměsíčním horizontu. Na devítiměsíčním již vidíme snížení sazeb o více než čtvrt procentního bodu. Data o inflaci budou zveřejněna dnes v devět hodin.

V úterý nás čeká revize německé inflace za srpen. Předběžný odhad ukázal 7,9% růst, přičemž konsensus pracuje s jeho potvrzením. Pokud by přece jen došlo na revizi, nepředpokládáme, že by se výrazně projevila ve výhledu evropských sazeb. To samé platí i pro revizi evropské inflace (předběžný odhad 9,1 % meziročně), která bude zveřejněna v pátek.

Tržní výhled sazeb je po ECB z minulého týdne nastaven na možné zvýšení úroků o více než 60 bodů na říjnovém zasedání. Pravděpodobně se opět dočkáme rozhodování mezi navýšením sazeb o 50, nebo 75 bodů. Tržní výhled se však může v průběhu času dále měnit, a to nejen s ohledem na nová data, ale i komentáře představitelů ECB.

Úterní odpoledne pak bude patřit americké inflaci. Tržní konsensus očekává zpomalení meziročního růstu celkové inflace z 8,5 % na 8,1 %. U jádrové inflace naopak nárůst z 5,9 % na 6,1 %. Předpokládáme, že zveřejněná čísla potvrdí výhled zvýšení sazeb Fedu na zářijovém zasedání o dalších 75 bodů. Pravděpodobnost distribuce tohoto kroku dosahuje pro zasedání měnového výboru, které je naplánované na příští středu, zhruba 90 %. Úprava je tedy v podstatě zaceněna.

Ve středu bude zveřejněna britská inflace, u které je očekáván mírný meziroční růst z 10,1 % na 10,2 %, u jádrové pak z 6,2 % na 6,3 %. Z pohledu Bank of England by inflační úlevu mělo přinést zavedení cenového stropu. Proinflačně zase působí oslabení libry. V rámci snahy udržet inflační očekávání ukotvená můžeme v září očekávat další zvýšení sazeb o půl procentního bodu. Nelze však vyloučit, že někteří centrální bankéři budou hlasovat pro tři čtvrtě procentního bodu.

Koruna se v minulém týdnu obchodovala v pásmu 24,50 až 24,65 za euro. K dlouhodobějšímu zpevnění nevidíme pádné důvody. Potenciálnímu oslabení naopak nahrává snížení úrokového diferenciálu oproti eurozóně a USA, a nadto i nejistý ekonomický výhled starého kontinentu s ohledem na budoucnost energetického sektoru. Oslabení domácí měny však bude dále bránit ČNB, která od května do července využila více než 10 % devizových rezerv. K dalším zásahům má tak poměrně dost prostředků. Předpokládáme, že centrální banka nenechá koruna oslabit nad hranici 24,75 za euro.

Euru v závěru týdne pomohla Evropská centrální banka a jestřábí komentáře některých členů k inflaci a k sazbám. Podporu by společné měně mohla přinést i shoda na celoevropském řešení energetické krize. Otazníky jsou však v tomto směru stále poměrně velké, proto s výraznější eurovou rally nepočítáme. Jako pravděpodobnější se nám z titulu odlišného výkonu evropské a americké ekonomiky a úrokového diferenciálu, zejména u reálných tržních sazeb, jeví návrat převahy dolaru proti euru směrem zpět k paritě.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0124 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9987 do 1,0135 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,54 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,24 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,46 až 24,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,15 do 24,60 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter