Zapomeňte na predikce. Ceny ropy jsou na nule

Totální ropný kolaps. Přesně tak by se dalo nazvat to, čeho jsme svědky na ropných trzích od poloviny června 2014. Prozatímního dna bylo dosaženo v pondělí, kdy se Brent propadl pod hranici 28 dolarů za barel, což odpovídá 13letým minimům. I přesto, že se dnes situace lehce uklidnila, mnozí analytici věří v ještě větší extrémy. Scénář ropy nejen pod dvacet dolarů barel, ale dokonce i pod deset dolarů je něco, co je v rámci aktuálních podmínek světového ropného trhu dost dobře možné.

Co je potřeba k cenovému zvratu? Dle Johna Kilduffa, zakladatele americké společnosti Again Capital, je nutné, aby se trhy propadly na úroveň šokové ceny, která všechny producenty doslova srazí na kolena. Pravdou je, že takové ceny již bylo v některých případech dávno dosaženo. Jen je potřeba se lépe po porozhlédnout.

Cena ropy v záporu?!

Pozornost by měla směřovat do Spojených států. Místní těžaři využívající metodu frakování jsou pod neustálou palbou nízkých světových cen, které má na svědomí Organizace zemí vyvážejících ropu. Ropný koncern se rozhodl rozdrtit americké producenty tím, že svou denní produkci udržuje nad 30 miliony barelů. Do toho přišel do hry Írán, který díky stažení západních sankcí souvisejících s jaderným programem opětovně získal přístup na světové trhy.

Za této situace se někteří těžaři dostali do situace, kdy svou ropu prodávají doslova za hubičku. Zářným příkladem může být americká společnosti Flint Hills Resources, která koncem minulého týdne nabízela jeden barel ropy North Dakota Sour za 1,5 dolarů. Informaci přinesla agentura Bloomberg, která na webových stránkách sledovaného těžaře zaregistrovala cenu dokonce v záporu, a to -0,5 dolarů za barel. Vedení firmy však vzápětí uvedlo, že šlo o chybu a že se cena rozhodně do takových hodnot nikdy nedostala.

Jen pro představu, cena ropy North Dakota Sour se před rokem pohybovala na 13,5 dolarech za barel, v lednu 2014 pak na 47,6 dolarech.

„Jakmile producentům sdělíte, že musí zaplatit za to, že si od nich vezmete produkt jejich těžby, jde přesně o ten signál, kdy by bylo nejlepší ukončit celý byznys,“ okomentoval situaci pro Bloomberg Andy Lipow, prezident Lipow Oil Associates.

Proč tato situace nezaplnila titulky světových médií? Jednoduše proto, že sledovaný typ ropy patří mezi ty méně kvalitní, které představují pouze malý podíl na celkovém ropném trhu Spojených států. Právě rozdílné hodnocení je spojené především s kvalitou energetické komodity a rovněž i s náklady přepravy a skladování jednotlivých rafinérií. Ropy s vyšším obsahem síry, mezi které patří North Dakota Sour, jsou levnější, jelikož s nimi lze pracovat pouze v těch provozovnách, kde je k dispozici speciální odsiřující vybavení.

Situace ve zbytku světa

Nejsou to ale pouze drobní američtí těžaři, kteří čelí problému extrémně nízkých cen ropy. Obdobná situace panuje i v Kanadě, konkrétně u těžařů aktivních v oblasti Athabaských ropných písků, které se nacházejí v provincii Alberta.

Pro tuto oblast je charakteristická, kromě sporu ohledně ropovodu Keystone XL, který má na starosti kanadská společnost TransCanada, i těžba z ložisek nekonvenční ropy ve formě dehtových písků.

Situace dospěla k tomu, že se cena toho druhu energetické komodity během minulého týdne propadla až na 8,35 dolarů, což je ve srovnání s hodnotami nad 50 dolary z června 2015 opravdu výrazný propad (viz graf č.1).

Obdobný scénář ale panuje i v dalších zemích světa, kde se těží méně kvalitní druhy ropy. Jmenovat je možné například Mexiko, Venezuelu, ale i některé typy energetické komodity z Iráku a Saúdské Arábie. Zatímco ropné futures na Brent a WTI dosahují hodnot nad 28 dolary za barel, ve zmiňovaných zemích je možné se setkat s cenami i pod hranicí 15 dolarů (viz graf č.2).

Kdo z levné ropy profituje?

To, že levná ropa se promítá i do života běžných občanů, pociťují nejvíce ve Spojených státech, naposledy konkrétně ve státu Michigan. Cena tamního benzínu se dle informací serveru USA Today dostala až na úrovně 60. let minulého století. „Šťastní“ motoristé tak mohli jeden galon natankovat za pouhých 77 centů.

I přesto, že je tento rapidní, ovšem pouze krátkodobý, pokles přisuzován konkurenci místních čerpacích stanic, je ve Spojených státech pozorován dlouhodobý trend zlevňování pohonných hmot. Dle informací USA Today se cena benzinu pozvolně dostala z 3,58 dolarů za galon až na aktuální americký průměr o velikosti 1,89 dolarů. V rámci jednotlivých států se však ceny poměrně liší. Do hry totiž vstupují nejen federální daně uplatňované celostátně, ale rovněž i daně jednotlivých států. Cenové rozmezí za celé USA pak zobrazuje infografika, kterou naleznete v galerii článku.

Co se týče České republiky, i zde je pozorován pozvolný pokles cen pohonných hmot. Dle údajů serveru Český benzín se aktuální průměrná cena za litr Naturalu 95 pohybuje na 27,41 korunách, v případě Dieselu pak na 25,69 korunách.

Newsletter