Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Zářijové zasedání ČNB přinese nejvyšší letošní růst sazeb

Klíčové body

  • Vysoká inflace a sílící proinflační tlaky přesvědčí ČNB k navýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů.
  • Inflace se dle odhadů Roklen bude po zbytek roku nacházet nad tolerančním pásmem inflačního cíle.
  • Vedle silných lokálních proinflačních tlaků působí problémy i globální tlaky, které nejsou zdaleka tak přechodné, jak se očekávalo.
Zdroj: Depositphotos

Nejnovější měření Českého statistického úřadu ukázalo v srpnu na meziroční růst inflace ve výši 4,1 %. Proti očekávané hodnotě v současné prognóze ČNB tak byla inflace o zhruba jeden procentní bod vyšší. I přes tento vysoký rozdíl naměřené hodnoty a prognózy členové bankovní rady, alespoň navenek, nepanikařili a nepůsobili překvapeným dojmem. Překvapení nevydrželo ani na samotných trzích. Koruna sice proti euru krátkodobě zpevňovala, ale v současnosti kurz opět osciluje okolo hodnoty z devátého září – den před zveřejněním údajů o „překvapivě“ vysoké míře inflace v České republice.

Proč nebyla inflace vysoko nad prognózou překvapením? Česká republika totiž není jedinou zemí na světě, která by se v současné době potýkala s vysokou inflací. Existuje řada globálních proinflačních tlaků, které působí v zásadě na všechny světové ekonomiky. Jedná se především o silné nákladové tlaky způsobené nedostatky klíčových výrobních vstupů. Například problematika s nedostatkem mikročipů trvá v současnosti déle než rok a v současné době nelze očekávat dramatické zlepšení.

Problém s nedostatky výrobních vstupů se během uzavírek ekonomik po celém světě přenesl do řady dalších oblastí, kdy vidíme plánované uzavírání výrobních závodů. Ty nejsou bez vstupů schopny vyrábět. Jejich výstupy pak přirozeně chybí a budou chybět v dalších částech dodavatelsko-odběratelských řetězců, což působí další komplikace na trzích. K tomu se přidává ve srovnání s rokem 2020 drahá lodní přeprava, drahá ropa a vinou chaosu v oblasti emisních povolenek a dokončení nového plynovodu z Ruska i dražší plyn. Začínají se objevovat první varování před rizikem blackoutu s příchodem zimy v Evropě.

Vedle globálních proinflačních tlaků existuje samozřejmě i řada tlaků specifických pro Českou republiku. Prvním silným proinflačním tlakem je situace na trhu práce, kde nedostatek kvalifikované pracovní síly žene mzdy vzhůru. Situace ohledně šíření viru Covid– 19 komplikuje doplnění kapacit českého trhu práce zahraničními pracovníky. Pokud nedojde k zásadní změně, pak lze očekávat pokračování současného trendu a s tím i růst tlaků na vyšší inflaci. K tuzemským proinflačním tlakům dále přispívá stále ještě uvolněná měnová politika a velmi expanzivní fiskální politika. Meziroční inflace v srpnu ve výši 4,1 % proto nelze považovat za příliš překvapivou. Vysoká inflace bude dle našich odhadů v Roklen pokračovat minimálně do konce letošního roku.

Vývoj situace v oblasti růstu cen je pro zářijové zasedání ČNB naprosto zásadní. Vysoká míra inflace, která je nad očekáváním v prognóze i nad tolerančním pásmem inflačního cíle, přímo vybízí bankovní radu ke zvýšení úrokových sazeb. Dle našeho názoru je zvýšení sazeb na zářijovém zasedání jisté. Díky vysoké inflaci a neutuchajícím proinflačním tlakům očekáváme úrokový hike ve výši 50 bodů oproti trhy zaceněným 25 bodům. Trh již tuto možnosti částečně zacenil, a proto jsme byli svědky posílení koruny na nejsilnější hodnoty od začátku pandemie. Následné oslabení zpět nad 25,40 za euro se již neslo v duchu globální tržní nervozity oslabující riziková aktiva, včetně koruny.

Do konce roku očekáváme pozvolné zvýšení úrokových sazeb ČNB o celkem 100 bazických bodů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1736 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1672 do 1,1750 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,43 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,67 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,36 až 25,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,58 až 21,81 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter