Zastaví Fed jízdu čínského jüanu?

Čínskému jüanu se za poslední týdny daří proti americkému dolaru posilovat, když se aktuálně dostává ke svým 4,5měsíčním maximům a obchoduje se u hladiny 6,1585USDCNY. Postupně tak na trhu vyvstávají otázky, je-li tento aktuální trend možné udržet i do budoucna a to především vezmeme-li v potaz očekávané postupné utahování měnové politiky v zámoří a s ním spojený růst sazeb.

Od dubnového poklesu, kdy se jüan dostal na své letošní minimum 6,258, se mu aktuálně daří posilovat, když jej vedle jiného podporují i poslední zveřejněná silná makrodata.

Dle zkušeného FX stratéga Khoon Goha ze společnosti ANZ, má rally na jüanu dostatečně pevné základy a to navzdory aktuálně silně rostoucí oblibě amerického dolaru. „Vidíme dva hlavní zdroje poptávky po CNY, především pak rostoucí podíl přímých zahraničních investic.“

Prvním zdrojem je rostoucí poptávka po jüanu ze strany velkých čínských exportérů, kteří drželi velký podíl amerických dolarů na svých účtech a nyní se stahují zpět do jüanu. „Akumulace a držba zahraniční měny má smysl v případě, že očekáváte oslabování jüanu. To se ale v poslední době změnilo a zdá se, že se opět  vrací důvěra v naší měnu,“ dodává Goh, který očekává, že by se jüan měl vůči dolaru udržet na aktuálních maximech u 6,15 až do konce roku.

Druhý důvod rostoucího zájmu o jüan vidí Goh v rostoucím podílu přímých zahraničních investic. „Navzdory tomu, že je čínská ekonomika celosvětově druhou největší, podíl zahraničních investorů v čínských aktivech je díky kapitálovým restrikcím nízký. To se ale nyní mění, s tím jak Čína liberalizuje své kapitálové účty,“ dodává Goh.

Právě zavedení programu RQFII v roce 2011 přispělo k výraznému růstu přílivu zahraničního kapitálu, a to zejména do dluhopisů. RQFII je systém, který umožňuje licencovaným zahraničním investorům kupovat a prodávat akcie denominované v jüanu.

Z krátkodobého pohledu pomáhá přílivu kapitálu i nové obchodní spojení Shanghai Hong Kong Stock Connect, které zahraničním investorům ulehčuje přístup k čínskému akciovému trhu. Nový systém funguje od října minulého roku a umožňuje zahraničním účtům obchodovat na tamní burze, aniž by před tím museli projít složitou schvalovací procedurou.

Další posilování jüanu do konce roku očekává i Paul Mackel, šéf FX strategií pro asijský trh z HSBC. Podle něj by se jüan mohl do konce roku dostat vůči dolaru na hranici 6,14.

Newsletter