Závěr vyšetřování: Za útokem na Sony Pictures stojí KLDR

Američtí vyšetřovatelé prokázali, že za hackerským útokem na servery filmové společnosti Sony Pictures stojí Severní Korea. Oznámila to ve středu televize CNN. S podrobnostmi hodlají veřejnost seznámit během dneška, uvedla televize bez dalších podrobností.

Spekulace o podílu Pchjongjangu na útoku proti producentům kontroverzního filmu The Interview se v médiích objevují už delší dobu. Komediální snímek pojednává o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una a v Severní Koreji prý vyvolal pobouření.

Společnost Sony Pictures ve středu odvolala uvedení kontroverzní filmové parodie do kin plánované na 25. prosince, když promítání filmu odložila či zrušila řada distribučních společností. Společnost vyjádřila nad tímto vývojem událostí „hluboké znepokojení“ a uvedla, že stažení filmu způsobí firmě škody. Za tvůrci kontroverzního filmu ale producenti z firmy Sony stojí.

Před plánovaným promítáním filmu varovala hackerská skupina označující se jako Guardians of Peace (Strážci míru), která dokonce nepřímo pohrozila teroristickými útoky podobnými těm z 11. září 2001. Od listopadu se šířily spekulace, že za útokem a za skupinou Guardians of Peace stojí Severní Korea.

Internetoví piráti z firemních databází a emailů získali citlivé údaje o platech, kontaktní informace, zdravotní záznamy, necenzurovaná vyjádření ze soukromých vzkazů a údajně i scénář budoucího filmu o Jamesi Bondovi.

Hollywood se cenzury nebojí, nahání investory v Číně

Newsletter