Zdražování v Německu dosáhlo rekordních hodnot

Klíčové body

  • Německá harmonizovaná inflace dosáhla v květnu 8,7 % meziročně a je nejvyšší od znovusjednocení v roce 1990.
  • Na červnovém zasedání ECB dojde k navýšení úrokových sazeb. Nejpravděpodobnější je zvýšení o 25 bodů na – 0,25 %.
  • Do konce letošního roku trhy očekávají navýšením sazeb ECB o 100 bazických bodů.
Zdroj: Depositphotos

Růst cen rychle dohání i Německo. Tamní květnová harmonizovaná míra inflace je rekordní a dosáhla meziročně 8,7 %, což je nejvíce od znovusjednocení v roce 1990. Hodnotu inflace lze do jisté míry považovat za překvapení, protože očekávání analytiků společnosti Bloomberg hovořila o meziročním cenovém růstu okolo 8,1 %. Významná část inflace byla, podobně jako v dalších zemích Evropy, tažena především cenami energií a potravin.

Vedle největší ekonomiky eurozóny i EU byl naměřen vysoký meziroční růst cen i ve Španělsku, kde meziroční inflace dosáhla 8,5 % navzdory dotování cen pohonných hmot. Eurozóna se výraznému růstu cen nevyhne, což vytváří dodatečný tlak na Evropskou centrální banku. Rada ECB se má sejít a rozhodnout o případných změnách měnové politiky už 9. června.

Míra inflace v Německu podle předstižných ukazatelů poroste, když například meziroční růst dovozních cen dosáhl 31,7 %. Importy do Německa tak meziročně zdražily o více jak 30 % druhý měsíc v řadě. Lze proto předpokládat, že inflační tlaky se do cen největší ekonomiky Evropy začnou dále intenzivně propisovat. Tato situace vytváří významný tlak na ECB, ale i na vládu Německa, která se musí vypořádat s řadou rozčarovaných voličů.

I bohatí němečtí spotřebitelé růstem cen trpí. Navíc přes hranice dobře vidí, kterým směrem se růst cen v budoucích měsících vydá. Pro Německo je zkrocení růstu cen dle prohlášení tamní vlády prioritou. Zatím se příliš nedaří a lze očekávat i politický tlak na adekvátní reakci ze strany ECB. Na červnovém zasedání rady ECB je očekáváno navýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Ve stínu rostoucí inflace v rámci eurozóny nelze zcela vyloučit navýšení sazeb o 50 bodů.

Trhy zatím očekávají růst sazeb v eurozóně o jeden procentní bod do konce roku. Ze současné úrovně -0,5 % bychom se u ECB mohli do konce roku podívat na úroveň 0,5 %. V roce 2023 by pak dle současného tržního výhledu měly sazby vystoupat až k hranici 2 %. Euro ale stále proti dolaru výrazně neposiluje, což lze vysvětlit lepší kondicí americké ekonomiky a doposud ráznějším přístupem Fedu k nastavení měnové politiky. Prostoru pro významně silnější euro proti dolaru podle nás v současné době příliš není. Evropská ekonomika je více postižena dopady konfliktu na Ukrajině. Výhled ekonomiky ukazuje na recesi v Evropě ve druhé polovině roku, zatímco citelnější zpomalení ekonomiky v Americe je prozatím očekáváno až na začátku příštího roku.

Lídři Evropské unie se dnes v noci dohodli na částečném zákazu dovozu ropy z Ruska, což lze vnímat jako další kolo sankcí. Současný návrh obsahuje dočasnou výjimku, která umožní nákup ropy skrze ropovody. Podle všeho se jedná o ústupek Maďarsku. Nákup ruské ropy přepravované po moři je zakázán. Parametry návrhu lze označit za minimálně zvláštní. Je to důsledek potřeby široké shody mezi státy EU, kde každý sleduje primárně svůj zájem. Výsledek opatření je ale jasný. Jedná se o omezení dovozu ruské ropy do Evropy a omezení přílivu financí pro Putinovu válku. Takové omezení bude bolet obě strany. I proto můžeme vidět pozvolné oslabování eura, kdy obchodníci očekávají negativní dopady opatření na ekonomiku eurozóny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0730 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0696 do 1,0831 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,71 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,02 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,64 až 24,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,80 do 23,17 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter