Zdražování ve Spojeném království zpomalilo. Bank of England může zvýšit sazby už letos

Klíčové body

  • Meziroční růst britských cen v září zpomalil o 0,1 procentního bodu na 3,1 %.
  • Zpomalení cenového růstu cen je přechodné. Rostoucí ceny energií budou hlavním tahounem vyšších spotřebitelských cen až do jara dalšího roku.
  • Bank of England bude pravděpodobně první centrální banka z vyspělé ekonomiky, která přistoupí ke zvýšení sazeb.
Zdroj: Depositphotos

Meziroční růst cen ve Velké Británii v září dosáhl 3,1 %. Jedná se o zpomalení růstu cen proti srpnu, kdy index spotřebitelských cen dosáhl 3,2 %. Inflace zpomalila i přes výrazný růst ceny energií a pokračující nedostatky výrobních vstupů, kterými trpí nejenom výrobní závody na ostrovech. Cena pohonných hmot ve Velké Británii dosáhla v září nejvyšších hodnot za osm let. Roste také cena jídla, nealkoholických nápojů, letadlové dopravy a například ojetých vozů. Meziroční růst cen zpomalil především díky vysoké srovnávací základně ze září loňského roku, a to především v sektoru pohostinství.

Zářijový pokles tempa růstu cen ve Velké Británii můžeme považovat za přechodný, protože cenová hladina mezi měsíci září 2020 až leden 2021 stagnovala. Na druhé straně lze však u řady položek spotřebního koše využitých k měření spotřebitelské inflace v současnosti sledovat silné proinflační tlaky. Jedná se především o dnes často skloňovaný růst cen energií a pohonných hmot. Problematické jsou ale i další globální proinflační tlaky, mezi které lze zařadit nedostatky výrobních vstupů. Ty způsobují nedostatky vybraných typů zboží, vyprazdňování skladových zásob a prodlužování dodacích lhůt. Nedostatky přirozeně působí na růst cen těchto komodit, který se dále přelívá do dalších skupin zboží. Svůj prostor v růstu cen má i stále drahá lodní přeprava, která zdražuje dovoz klíčového zboží.

Za zářijovým poklesem cen na ostrovech lze hledat především nižší ceny v sektoru pohostinství, tedy v restauracích a hotelech. Tento pokles cen umocnila vysoká srovnávací základna v tomto sektoru, která byla způsobena řadou vládních podpor a programů s cílem oživení těchto sektorů, které byly nejvíce postiženy uzavírkami ekonomiky způsobenými nárůstem počtu nakažených virem COVID-19.

Zástupci Bank of England i další ekonomové a odborníci očekávají zrychlení růstu spotřebitelských cen ve Spojeném království vysoko nad 2% inflační cíl i v roce 2022. Současné proinflační tlaky se totiž už nyní podepisují na očekáváních ekonomických subjektů . To se projevuje výraznou a zřejmě dlouhodobou úpravou cenové politiky firem a na stále vyšších požadavcích na mzdy tamních zaměstnanců. Lze očekávat, že do konce roku dosáhne meziroční růst inflace alespoň v jednom měsíci hodnoty 4 % a více.

Na rostoucí inflaci bude zřejmě reagovat tamní centrální banka. První zvýšení sazeb by mohlo přijít ještě letos a druhé v první polovině příštího roku. Tento krok by vyslal trhům signál, že Bank of England reflektuje současnou situaci a v rámci svého mandátu se snaží dosáhnout 2% inflačního cíle. Nečekáme však, že by banka chtěla potvrdit aktuální predikci peněžních trhů pracující s výhledem posunu úroků v roce 2022 nad hranici 1 %.

Úrokovou normalizaci lze každopádně vnímat jako důvod k posílení libry proti dolaru a euru díky růstu úrokového diferenciálu. Fed a ECB s navyšováním úrokových sazeb budou vyčkávat o něco déle. Neočekáváme, že mírné zpomalení růstu cen ve Velké Británii výrazně ovlivní rozhodování BoE, která jej vnímá jako přechodné a očekává pokračující růst cen.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1652 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1590 do 1,1679 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,90 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,47 až 25,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,79 až 22,01 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter