Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Zdražuje alkohol, tabák či nájmy. Inflace stále nesplňuje přání ČNB

AKTUALIZOVÁNO – Spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 0,5 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu. Meziměsíčně naopak klesly o 0,2 procenta, když tento vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle rekreace a kultura.

„Zářijovou inflaci táhlo v meziročním pohledu zdražování alkoholických nápojů a tabákových výrobků. V případě alkoholických nápojů lze čekat další tlak na zdražování ještě před koncem roku, růst cen piva už oznámil například Plzeňský Prazdroj,“ uvedl hlavní analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. V případě tabáku se podle něj projevuje růst spotřební daně. Rostou také například ceny nájemného, v jejichž případě se projevuje boom v oblasti nemovitostí.

Ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský poznamenal, že zejména ceny potravin přispěly k tomu, že se inflace v září stáhla z dosavadního letošního maxima. Potraviny se zároveň staly hlavní brzdou pro její růst, přičemž tuto roli převzaly od pohonných hmot, u nichž se meziroční pokles cen v září podstatně zmírnil. „Vzhledem k vývoji světových cen potravin ovšem předpokládám, že se ceny potravin v tuzemsku opět brzy vzchopí a budou působit ve směru rychlejšího růstu inflace,“ naznačil Rožumberský.

„V závěrečném čtvrtletí letošního roku bude tempo růstu cen zrychlovat, když do inflace přestanou záporně přispívat potraviny a pohonné hmoty. Z pohledu České národní banky se nic nemění,“ uvedl analytik firmy Akcenta Miroslav Novák. Dodal, že růst spotřebitelských cen zůstává v souladu s prognózou ČNB výrazně pod dvouprocentním inflačním cílem a ke dvěma procentům by se měla inflace přiblížit až v polovině příštího roku. Na zářijový výsledek inflace tak ČNB nijak reagovat nebude.

„Na přelomu roku by měla dosáhnout 1,5 procenta y/y a v druhé polovině roku již podle našeho odhadu přesáhne hladinu inflačního cíle ve výši dvě procenta. Zrychlování inflace je předzvěstí k ukončení kurzového závazku,“ konstatoval Viktor Zeisel z Komerční banky.

Zmírnění meziročního cenového růstu nastalo především v důsledku nižšího růstu cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde klesly ceny vína o 1,7 procenta, když v srpnu rostly o 1,5 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje došlo v září u řady potravin buď k prohloubení jejich cenového poklesu, nebo k přechodu v pokles ze srpnového růstu.

Ceny pekárenských výrobků a obilovin byly v září nižší o 0,4 procenta, zeleniny o 9,2 procenta, z toho ceny brambor o 7,9 procenta. Ceny ovoce byly v září nižší o 8,5 procenta.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v září i nadále největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde vzrostly ceny lihovin o 5,2 procenta a ceny tabákových výrobků o 5,9 procenta.

Newsletter