Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Zdražující energie aneb Tři klíčové otázky pro firmy i domácnosti

Zdroj: Depositphotos

Tři klíčové otázky pro firmy i domácnosti zní: Proč energie zdražují? Budou zdražovat dál? A co můžeme v reakci na současný vývoj dělat?

Proč energie zdražují, co za tím stojí?

Za zvýšením cen stojí několik faktorů. Jedním z těch významných je rostoucí cena emisních povolenek. Přestože emise v roce 2020 klesly, cena povolenek roste. Důvodem je podpora využívání „zelené energie“ ze strany EU a snaha o urychlení přechodu na zelené hospodářství. V loňském roce cena emisních povolenek přesáhla 30 eur za tunu CO2 a nyní je dvojnásobná.

Dalším důvodem je přechod energetických a průmyslových podniků z uhlí na zemní plyn. To zvyšuje cenu plynu, který se rovněž používá k výrobě elektřiny. Oživení průmyslové výroby po pandemii rovněž zvyšuje poptávku po elektřině. Tlak na rozvoj nových zdrojů energie je vyvíjen také v souvislosti s tím, že Německo uzavírá své jaderné elektrárny.

Vývoj komodit, jako je elektřina a plyn, se na burze odráží v jejich rostoucích cenách. Ještě v dubnu se cena elektřiny na burze pohybovala kolem 60 eur za MWh, v současnosti však láme rekordy a dlouhodobě překračuje 170 eur, byť v posledních dnech klesla na 120-130 eur. Objevují se také prognózy, že během zimy může vzrůst až nad 200 EUR. Cena elektřiny tak roste souběžně s cenou ostatních komodit, jako je ropa, plyn a uhlí.

Budou energie zdražovat dál?

To závisí na vývoji burzovních cen elektřiny, které zatím nepřestaly růst a dosahují historických maxim. Částku, kterou spotřebitel uvidí na konečné faktuře, ovlivňují také právní předpisy a regulační orgány dané země. Například na Slovensku tvoří samotná cena tzv. silové komodity (elektřiny na burze) pouze 40 % účtu za elektřinu pro domácnosti. Zbývajících 60 % zahrnuje distribuční poplatky, které by regulátor mohl do určité míry usměrňovat, aby kompenzoval výkyvy na trhu.

Jak RIGHT POWER vnímá současnou situaci na trhu a jaké možnosti mají domácnosti a firmy?

V současné době zaznamenáváme zvýšenou poptávku po cenových nabídkách ze strany zákazníků Bohemia Energy. Značný zájem o změnu dodavatele však zaznamenáváme i ze strany naší slovenské dceřiné společnosti RIGHT POWER, na kterou se obracejí zákazníci Slovakia Energy – dceřiné společnosti Bohemia Energy, která oznámila ukončení své činnosti. Snažíme se těmto zájemcům vyjít vstříc a nabídnout jim vhodné varianty produktů.

Situace ve společnosti RIGHT POWER je stabilní, přestože dění na současném energetickém trhu překvapuje snad každého dodavatele, a díky našim dlouholetým zkušenostem v energetice a odpovědnému přístupu našich manažerů se k němu stavíme zodpovědně. Současnou situaci však bereme jako výzvu, po které se ukáže, kdo je skutečně silným a stabilním hráčem na energetickém trhu, na kterého se zákazníci mohou spolehnout i ve špatných časech. A RIGHT POWER bude nepochybně jednou z nich.

Domácnosti a firmy si mohou vybrat z nabídky variabilních ceníků, které nabízíme. Produkt Ekonom je vhodný například pro domácnosti, které hledají nejvýhodnější cenu na trhu a chtějí si ji zafixovat na dva roky. Po celou dobu trvání smlouvy na 24 měsíců garantujeme stejně výhodné ceny elektřiny. Produkt Free pro domácnosti naopak garantuje ceny elektřiny až o 20 % levnější než dominantní dodavatel a zákazník není ničím vázán, což může být při současných výkyvech cen na trhu užitečné. Kromě toho za každou domácnost, která od nás odebírá plyn nebo elektřinu, zasadíme strom.

Nedávno jsme také představili nový produkt SpotLive, v jehož rámci nabízíme elektřinu za velkoobchodní ceny. Produkt je určen nejen pro firmy, ale i pro domácnosti. Smlouva je bez závazků a přesně kopíruje aktuální cenu elektřiny na trhu.

Newsletter