Ze znečišťovatele zelenou velmocí: Čína sází na soláry

I země, která patří k největším znečišťovatelům ovzduší, se může stát zelenou supervelmocí. Čínský Longyangxia Dam Solar Park je od nynějška největší solární farmou na světě. Ještě donedávna přitom první místo držela solární elektrárna Kamuthi, která byla v loňském roce postavena v Indii.

Nová čínská solární farma se rozkládá na Tibetské plošině v západní provincii Qinghai, kde zabírá plochu neuvěřitelných 27 kilometrů čtverečních. Je přitom složena z téměř čtyř milionů temně modrých solárních panelů.

Jak uvádí The Guardian, Longyangxia Dam Solar Park dokáže generovat 850 MW čisté energie a zásobit tak až 200 tisíc domácností. Tímto čínská kolosální stavba předběhla solární elektrárnu Kamuthi s výkonem 648 MW, která od roku 2016, kdy byla postavena v indickém Tamil Nadu, obsazovala první příčku.

Výstavba čínské solární farmy započala v roce 2013 a byla dokončena v lednu letošního roku. Celý projekt vyšel na šest miliard jüanů, což je v přepočtu téměř 890 milionů dolarů.

Xie Xiaoping, předseda Huanghe Hydropower Development, což je státem řízená společnost, která stojí za výstavbou solárního parku, uvedl, že, na rozdíl od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je známý jako přední klimatický popírač, je přesvědčen o tom, že globální oteplování představuje nejen skutečné, ale hlavně aktuální nebezpečí.

Společnost rovněž plánuje solární a vodní projekty v Africe. Xie Xiaoping také varoval, že pokud nejen v Číně, ale i světě, nebudou zaváděna opatření, která omezí znečištění, a nezvýší se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie v globálním měřítku, může v brzké době dojít ke světové katastrofě.

Z pozice největšího znečišťovatele na světě se nyní Čína stala největším investorem do čisté energie. Chce produkovat 110 GW solární energie a 210 GW větrné energie do roku 2020, a to jakožto součást plánu zamezit emisím skleníkových plynů a dalších znečišťujících látek do ovzduší.

Do roku 2030 chce pak Čína zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie v energetickém mixu země až na 20 %. Hlavním zdrojem energie však patrně i v roce 2030 zůstane uhlí, jelikož rostoucí ekonomika země vyžaduje obrovské množství levné energie, kterou dosud může poskytnout jen spalování fosilních paliv.

Když byznys bolí. Solárníci prodávají se ztrátou

Newsletter