Zeman jmenuje Bendu a Nidetzkého novými členy rady ČNB

AKTUALIZOVÁNO – Novými členy bankovní rady České národní banky budou Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. Prezident Miloš Zeman je na šestileté funkční období jmenuje zítra v 15:00 na Pražském hradě.

Nidetzký pracuje v pojišťovně NN, která se dříve jmenovala ING. Předtím působil v ČSOB pojišťovně nebo skupině České spořitelny. Benda je dle profesního profilu na LinkedIn nyní poradcem bankovní rady v ČNB. Předtím pracoval jako hlavní ekonom v BH Securities a jako analytik ING Bank.

Minulý týden Zeman oznámil, že nového guvernéra ČNB jmenuje 25. května. Mandát dosavadního guvernéra Miroslava Singera (47) vyprší v červenci. Zemanovým kandidátem na tento post je podle dřívějších informací nynější člen bankovní rady Jiří Rusnok. Ten dnes Radiožurnálu řekl, že počítá s tím, že ho Zeman jmenuje guvernérem. Dodal, že noví členové bankovní rady jsou výborní kandidáti.

V červenci končí mandát člena bankovní rady Kamila Janáčka. V únoru 2017 vyprší šestileté angažmá Pavlu Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. Zemanovo první funkční období přečkají v bankovní radě jen viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které na jejich druhé období jmenoval Václav Klaus v prosinci 2012.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

Newsletter