Zisk Crédit Agricole o 98 % níže, na vině ztráta z Espirito Santo. Akcie přesto +5 %

Třetí největší francouzská banka Crédit Agricole oznámila za 2. čtvrtletí propad zisku o neuvěřitelných 98 %. Může za to její podíl v portugalské, státem zachraňované, a především velmi problematické bance Banco Espirito Santo. Čistý zisk byl tak sražen na 17 milionů eur z 696 milionů eur ve 2. čtvrtletí předchozího roku. Průměrný odhad analytiků dotázaných agenturou Bloomberg byl přitom 387,4 milionů eur.

Na náklady spojené se svým 14,6% podílem v Banco Espirito vyhradila Crédit Agricole 708 mil. eur. Z toho 502 milionů eur činí samotná ztráta v rámci podílu, 206 milionů eur pak tvoří odpis hodnoty podílu v Banco Espirito Santo v účetnictví Crédit Agricole na nulu. Portugalská centrální banka zveřejnila 3. srpna plán na záchranu banky Espirito Santo ve výši 4,9 miliard eur, který kryje především seniorní věřitele a vkladatele, pro držitele „juniornějších“ dluhopisů a akcionáře však znamená ztráty. Portugalská vláda prohlásila, že ztrátu by měli nést akcionáři a věřitelé spolu s členy představenstva, spíše než daňoví poplatníci. Credit Agricole byla druhým největším akcionářem této banky.

Portugalská bouře: Rekordní ztráta Espirito Santo a pád akcií o polovinu

Nebýt ztrát spojených s Banco Espirito Santo a jednorázových položek, dosáhl by zisk francouzské banky 1 miliardy eur. Banka Crédit Agricole prý nyní hledá právní cestu, jak bránit své zájmy. Akcie banky Espirito Santo propadly v Lisabonu o 73 % během posledního týdne obchodování, než bylo obchodování 1.8. zastaveno. Tržní hodnota banky dosahovala pouhých 675 milionů eur.

I přes propad zisku ve 2. čtvrtletí banka potvrdila svůj střednědobý plán, oznámený v březnu loňského roku. Banka se do zisku vrátila v roce 2013, po dvou ztrátových letech. Cílem je do roku 2016 dosáhnout ročního čistého zisku alespoň ve výši 4 miliardy eur, oproti 2,51 miliardám eur v minulém roce.

Již včera reagovaly akcie banky Crédit Agricole na oznámený záchranný plán portugalské centrální banky příznivě a posunuly akcie Crédit Agricole o 2 % výše. Dnes titul zahájil v Paříži dalším téměř 2procentním růstem, aktuálně posiluje o 6,2 %. 

Newsletter